Kapsuła sprzed 41 lat
Odnalezienie kapsuły, o której opowiadali najstarsi pracownicy banku, było przeżyciem nie lada. Wydobyty z niej długi pergamin był rękopisem, zawierającym informacje o mieście Pleszewie i o historii pleszewskiego banku utworzonego w latach 60. XIX wieku. Zamurowano kapsułę w maju roku 1983, kiedy hucznie obchodzono siedemsetne urodziny Pleszewa i 110 rocznicę Banku Spółdzielczego.
Pod tablicą
Schowek znajdował się pod okolicznościową tablicą, którą projektował kaliski artysta Wiesław Oźmina a wykonano ją w pracowni Kwiecińskich z Pleszewa. Oprócz pergaminu, kapsuła zawierała maszynopis z informacjami o historii banku, o aktualnej sytuacji, o pracownikach. Była tam też 5 – złotowa moneta.
Kapsułę czasu wydobyto w czasie remontu elewacji budynku Banku Spółdzielczego
Kapsuła wróci…
Kiedy w sierpniu tego roku, prezes Mariola Walendowska ujawniła zawartość kapsuły, zapowiedziała, że w grudniu, kiedy kończyć się będzie odnowa elewacji budynku, który pobudowano na początku XX wieku wg projektu pleszewskiego architekta Antoniego Janiaka, kapsuła wróci na dawne miejsce ale z nową zawartością.
… z nową zawartością
I tak się stało. 12 grudnia 2024 roku, kapsułę ponownie umieszczono w schowku. Ale najpierw, w gabinecie prezeski Marioli Walendowskiej, uzupełniono jej zawartość. Do metalowej tuby trafiły najpierw dokumenty sprzed 41 lat czyli pergamin i dokument z roku 1983 oraz napisana na komputerze i wydrukowana informacja o kondycji Banku Spółdzielczego w roku 2024. A wszystko to wzbogacone zdjęciami Zarządu, Rady Nadzorczej, wszystkich pracowników z podziałem na oddziały oraz spisem pracowników emerytowanych. W kapsule zamknięto też informację o bardzo dobrej kondycji finansowej najstarszego pleszewskiego banku.
Pakowanie kapsuły FILMIK
W pakowaniu kapsuły i umieszczaniu jej w ścianie budynku przy ul. Kraszewskiego, uczestniczyli oprócz Marioli Walendowskiej, wiceprezesa ds. ekonomicznych Mieczysława Stacherskiego i Rady Nadzorczej – przewodniczącego Mieczysława Maciaszka, wiceprezesa Wojciecha Barszczewskiego i sekretarza Jana Sokołowskiego. Emocji nie brakowało.
Umieszczanie kapsuły w murach gmachu TUTAJ
Ciekawe artykuły o osobach ważnych dla rozwoju Banku Spółdzielczego
Ks. Kazimierz Niesiołowski – proboszcz, społecznik, polityk z Pleszewa
Stefan Karczewski – pierwszy burmistrz Pleszewa po odzyskaniu niepodległości
Artur Szenic pierwszy starosta pleszewski
W tej kamienicy produkowano krzyżyki wysyłane na wyspy kanaryjskie
Ciekawe: Biżuteria odebrana pleszewiance w Ravensbruck trafi do jej córek
Więcej tekstów historycznych TUTAJ