Lokalni pstrykacze od trzech lat fotografują PPL

Irena Kuczyńska22 lutego 20227min
Klub "Lokalni Pstrykacze PPL" , działający przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie, obchodzi 3. urodziny. Z tej okazji w bibliotecznym holu zagościła nowa wystawa astrofotografii pt. "Sięgamy gwiazd". Warto fotki obejrzeć przy okazji wizyty w książnicy przy ul. Kolejowej.
20220220_160714-1280x577.jpg

Tak naprawdę, nikt już nie pamięta, kto komu zaproponował współpracę, czy biblioteka – pleszewskim fotografom, czy pasjonaci fotografowania bibliotece. Najważniejsze jest to, że dyrekcja biblioteki dostrzegła wielki potencjał w fotografach amatorach, a ci z radością przyjęli patrona.  Do klubu zapisało się kilkunastu pasjonatów pstrykania fotek.

Wystawy, fotorelacje, warsztaty

Z tej współpracy biblioteki z fotografami – amatorami, zrodziło się kilka wystaw a także liczne fotorelacje umieszczane na bieżąco na stronie biblioteki i fanpage Klubu Lokalni Pstrykacze PPLklubu. Pasjonaci fotografowania spotykają się raz w miesiącu w bibliotece, gdzie wymieniają doświadczenia i planują udział w imprezach organizowanych w mieście. Mieli też liczne warsztaty z mistrzami m.in. z Pawłem Kosickim , Magdą Sobczak Andrzejem Staszokiem

Czytaj też: Literatura w obiektywie – warsztaty z Andrzejem Staszokiem
Z aparatami w dłoniach

Lokalni pstrykacze  PPL pojawiają się wszędzie tam, gdzie się coś dzieje. I relacjonują. Można ich poznać po identyfikatorach i t-shirtach z logo swojego klubu.

Klub Lokalni Pstrykacze PPL

Jedni specjalizują się w relacjach z imprez i wydarzeń, którymi żyje Pleszew.  Drudzy zatrzymują w kadrach widoki, zjawiska przyrody, obiekty godne uwagi i poznania. W bibliotece mogą korzystać z zaplecza studyjnego, które jest wciąż doposażane, są tu lampy i tła oraz inne gadżety. Wykonywano je podczas specjalnych warsztatów w bibliotece:

Czytaj:Tworzenie elementów scenografii fotograficznej

Klub pstrykaczy składa się z około 15 aktywnych członków, których reprezentuje Roman Urbaniak. Z ramienia biblioteki są tu trzy osoby: Ilona Gabryszak – Spalona, Anna Ciesiółka i Mateusz Walerowicz. Klub jest otwarty na nowych pasjonatów fotografowania. Można dołączyć, ale trzeba .działać.

Lokalni Pstrykacze PPL – kolaż Ilona Gabryszak – Spalona
Lokalni Pstrykacze PPL kolaż Ilona Gabryszak – Spalona
Sięgnęli gwiazd

Najnowsza – jubileuszowa wystawa nosi tytuł “Sięgamy gwiazd”. Widzimy na zdjęciach niebo i obiekty astronomiczne, czasem mgławice.  Ale głównym bohaterem zdjęć jest  Księżyc, planety Układu Słonecznego, gwiazdy czy koniunkcje różnych ciał niebieskich.

Klub Pstrykaczy PPL

Zdjęcia są mistrzowskie – prezentują wyższy stopień wtajemniczenia. Wykonanie jednego zdjęcia niejednokrotnie wymaga od nas długich przygotowań – czytamy w folderze wydanym z okazji wystawy. Andrzej Waruszewski mówi, że zdjęcie finałowe składa się z setek pojedynczych fotek. A jego tworzenie trwa nawet kilka godzin.

Andrzej Waruszewski przy swoim zdjęciu

Warto im się przyjrzeć, z uwagą i z podziwem dla pleszewskich amatorów fotografowania. Autorzy fotek to Agnieszka Piasecka, Andrzej Waruszewski, Przemysław Glinkowski, Roman Kazimierz Urbaniak, Szymon Furmankiewicz i Mateusz Walerowicz.

Sięgamy gwiazd - Lokalni Pstrykacze PPL

Jubileusz z tortem

Podczas 3. urodzin, które odbyły się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew, otwarto wystawę,  Roman Urbaniak – zdmuchnął świeczki, spełniono toast szampanem, przyjęto nowych członków i wręczono im identyfikatory. Dyrektorka Zuzanna Musielak – Rybak z wielkim uznaniem mówiła o tym, co robią  dla społeczności amatorzy fotografowania. A ci  przybyli na event całymi rodzinami.

Lokalni Pstrykacze PPL podczas jubileuszowej uroczystości – z prawej Roman Urbaniak z aparatem
jubileusz
Roman Urbaniak – tym razem on w oku obiektywu