Stanisław Małyszko napisał książkę „Majątki wielkopolskie – powiat krotoszyński”

Avatar photoIrena Kuczyńska14 maja 20224min
Stanislaw-Malyszko.jpg
"Majątki wielkopolskie. Powiat krotoszyński" to tytuł najnowszej książki autorstwa Stanisława Małyszko, którą wydało Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie. Jest to dziesiąty tom z tej serii.

 

 

Pracę nad tomem ” Majątki wielkopolskie powiat krotoszyński”, etnograf, archiwista, badacz dziejów wsi południowo – wschodniej Wielkopolski Stanisław Małyszko , rozpoczął 10 lat temu. Teraz udało się ją wydać.

Strona z książki
Zdjęcia, mapy, opisy, dokumenty

Obszerne wydawnictwo zawiera nie tylko dzieje majątków ziemskich ale i miejscowości, w których się znajdują. Wśród nich są miasta – Krotoszyn, Koźmin Wielkopolski. Stanisław Małyszko podkreśla, że na terenie powiatu krotoszyńskiego znajdowało się olbrzymie tzw. Księstwo Krotoszyńskie książąt Thurn und Taxis, duże włości takie jak Baszków, Stary Kobylin, Borzęciczki, ze wspaniałymi, iście magnackimi rezydencjami.

Majątki Wielkopolskie powiat krotoszyński

W Koźminie Wielkopolskim zachował się  Zamek , którego początki sięgają XIV wieku, czyli gotyku. W książce „Majątki wielkopolskie – powiat krotoszyński” autor opublikował 356 zdjęć archiwalnych i współczesnych, 100 fragmentów XIX – wiecznych map, 100 rysunków świata, który powoli znika.

Majątki wielkopolskie
Cztery tomy napisał Małyszko

Do tej pory Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie wydało X tomów poświęconych majątkom w wielkopolskich powiatach. Stanisław Małyszko od połowy lat 80. bierze udział w ich tworzeniu. Jest autorem tomu I o majątkach powiatu gostyńskiego, tomu II o majątkach powiatu pleszewskiego, tomu III poświęconego majątkom powiatu ostrowskiego, tomu VI o majątkach w powiecie kaliskim.

Czytaj też:W krainie pamięci ze Stanisławem Małyszko

Książka Małyszki „Kuchary, Macew, Popówek dawniej i dziś”

Stanisław Małyszko zasłużony dla gminy Gołuchów

Stanisław Małyszko – duma Lipego


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska