Mamy społeczną lodówkę, która nie może być pusta!

Avatar photoIrena Kuczyńska14 stycznia 20208min
czolo.jpg

Społeczna lodówka PPL  działa w Pleszewie od miesiąca. Trzeba dbać żeby była pełna. Jedzenie znika natychmiast,

Przy lodówce powstało miejsce na ubrania oraz książki. W internecie jest numer kontaktowy 790 810 163, gdzie SMS-em można zgłaszać chęć oddania potrzebującym mebli i sprzętu AGD, w dobrym stanie .Szczegóły TUTAJ

A Jacek Mikuła – opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu przy Zespole Szkół Technicznych na Zielonej napisał na tę okoliczność wiersz, który już wkrótce stanie się motywem przewodnim klipu o Lodówce Społecznej PPL. Oto i on: Lodówkę przywieźli z Wrocławia przedstawiciele Fundacji WeźPomóżPl. Oni też ją zaopatrzyli. Szczegóły TUTAJ
O lodówkę, która znajduje się przy DPS na ulicy Malińskiej 9, dbają wolontariusze z Zespołu Szkół Technicznych na Zielonej z pedagogiem Jackiem Mikułą na czele.  Problemu z wolontariuszami nie ma. W tym roku Szkolne Koło Wolontariatu ma bardzo wielu członków, przyszli do szkoły uczniowie, którzy otarli się o wolontariat w Lokalnym Centrum Wolontariatu w Pleszewie – podkreśla z uznaniem Jacek Mikuła.

Mówi, że wolontariusze zaglądają na Podwórko przy Malińskiej 9 codziennie. Codziennie też zaglądają tu potrzebujący. Jacek mówi, że jedzenie z lodówki znika prawie natychmiast. Mówi, że są osoby, które zaglądają tu codziennie a nawet kilka razy dziennie.

Niestety, nie zawsze coś w lodówce znajdują, bo pleszewianie jeszcze chyba się z tym nie oswoili, że można oddać komuś jedzenie, którego się samemu nie zje. A może jest problem z odnalezieniem miejsca gdzie jest lodówka usytuowana?

Żeby darczyńcy mogli łatwiej trafić na podwórko przy Malińskiej 9, wolontariusze postanowili ustawić na wjeździe drogowskazy, które nawet w ciemnościach będą widoczne.

Opiekunowie Społecznej Lodówki PPL zachęcają pleszewian do dzielenia się jedzeniem. Często po imprezach zostaje jedzenie i zamiast czekać aż się zepsuje można przywieźć do lodówki, skąd smakołyki które pozostały, wezmą sobie osoby żyjące z zasiłków, z niewielkich rent, po prostu głodne albo niedożywione.

Jacek Mikuła nie tylko zachęca pleszewian do dzielenia się swoimi zapasami, za dużymi nieco, wędruje też po pleszewskich sklepach, żeby dostać  coś do lodówki. Udało się pozyskać pierwszy sklep, który pod koniec dnia odda chleb potrzebującym. Na piekarni Rusinek już wkrótce pojawi się naklejka Sklep Przyjazny Mieszkańcom, firma też otrzyma dyplom. Ma to zachęcić inne sklepy do dzielenia się jedzeniem, którego termin przydatności mija – podkreśla pleszewski wolontariusz.  I szuka sklepów, które mają właścicieli na miejscu, bo duże markety mają szefów daleko i trudno się dogadać.

Żywność przekazaną przez sklepy odbiorą dyżurni wolontariusze, nie trzeba jej na Malińską 9 przywozić.

Przy lodówce pojawiły się też wieszaki na odzież, o które apelowali pleszewianie na Facebooku, którzy przed świętami się tak cieszyli z faktu, że mamy w Pleszewie lodówkę, gdzie można zostawiać nadwyżki jedzenia.

Jacek Mikuła mówi, że na razie są wieszaki pod daszkiem, który zbudowali uczniowie z Zielonej. Wkrótce pojawi się metalowa konstrukcja. Obok jest też regał na książki, jedni je zostawiają, inni zabierają.

Najnowszym pomysłem wolontariuszy z Zielonej jest pośrednictwo w przekazywaniu sprzętu AGD i mebli osobom potrzebującym. Wystarczy napisać SMS  na nr 790 810 163 – mówi Jacek Mikuła, który.

I hit na koniec. W najbliższy piątek będzie kręcony klip dotyczący Społecznej Lodówki PPL. Znajdą się tam zdjęcia z otwarcia lodówki ale też fragmenty wiersza, który Jacek Mikuła napisał o lodówce w Boże Narodzenie.

Klip będzie realizowany w piątek przez zespół The Greeners z ZST na Zielonej. Jacek mówi, że zespół gra ponad 20 charytatywnych koncertów rocznie. Grają nauczyciele i uczniowie. Dyrektorem artystycznym jest Dariusz Niemczewski, grający na gitarze akustycznej, który wyszukuje wśród uczniów grające „perełki”. Dawid Budziński – absolwent szkoły gra na klawiszach a aktualnie studiuje akustykę i obróbkę dźwięku. W piątki zjeżdża ze stolicy do Pleszewa i wtedy są próby oraz koncerty. Dyrektor szkoły Artur Kukuła gra na akordeonie, a Jacek Mikuła na perkusji elektronicznej. Z marszu do zespołu wchodzą uczniowie, czasem trzeba ich trochę podszkolić – mówi Jacek Mikuła. Od tego roku na Zielonej jest w I klasach wychowanie muzyczne, którego uczy Przemysław Paterka. Też gra w The Greeners. Razem będą nagrywać klip, który będzie można oglądać w internecie.

Refren ma przypominać, że „Malińska 9 przy DPS-ie, to Twoja żywność pomoc przyniesie”

Radio Centrum Lodówka działa


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska