Nie marnujmy jedzenia, dzielmy się z potrzebującymi!

Avatar photoIrena Kuczyńska21 grudnia 201911min
czolo.jpg

Mamy w Pleszewie Lodówkę Społeczną. Przyjechała z Wrocławia, gdzie działa Fundacja WeźPomóż.pl. Ideą lodówki jest dzielenie się żywnością z potrzebującymi.

Pleszewska Społeczna Lodówka została ustawiona na podwórku przy Domu Pomocy Społecznej blok D przy ulicy Malińskiej 9. Przywiózł ją Jan Piontek z Fundacji  WeźPomóż. pl. Lodówka jest wypełniona żywnością, którą przywieziono z Wrocławia a została pozyskana z wrocławskich marketów.

Stoi na podwórku, tak, żeby osoba, która z chce z żywności skorzystać, nie była widoczna z ulicy. Niewidoczna też będzie osoba, która w przyszłości żywność dostarczy.  Zapasów przywiezionych dziś  z Wrocławia było dużo, produkty, które się nie psują, ułożono pod daszkiem za lodówką.

Pomysł Społecznych Lodówek powstał w odpowiedzi na gigantyczne ilości marnowanej żywności. W samej Polsce jest to ok. 9 mln ton marnowanego jedzenia rocznie.

Idea jest bardzo prosta: masz za dużo jedzenia, włóż je do lodówki, potrzebujesz jedzenia – wyciągnij je z lodówki.

Istotne jest to, że lodówki stoją w miejscach ogólnodostępnych (zazwyczaj na ulicach, przy budynkach sklepów, instytucji, etc.), tak żeby każdy potrzebujący, w każdym momencie mógł z nich skorzystać.

We Wrocławiu, gdzie Lodówek Społecznych jest najwięcej, Fundacja WeźPomóż.pl pozyskuje także żywność z marketów. I te nadwyżki żywności, przywiózł do Pleszewa Jan Piontek. Na dobry początek.

Chodzi o rozpropagowanie idei Lodówki Społecznej w mieście, żeby pleszewianie wiedzieli, gdzie  ona jest i zechcieli  tam dostarczać jedzenie – mówił Jan Piontek, który lodówkę z pierwszym wkładem przywiózł. Pomagać trzeba nie tylko przed Bożym Narodzeniem ale przez cały rok.

Pleszewską Lodówkę będą miały pod opieką wolontariuszki z Szkolnego Koła Wolontariatu w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie. Opiekun Jacek Mikuła będzie też Lodówki Społecznej doglądał. To on wokół sprawy chodził, załatwiał. To wolontariusze z ZST w Pleszewie podczas ubiegłorocznego Tygodnia Obywatelskiego zaproponowali zainstalowanie w Pleszewie Społecznej Lodówki w ramach działań proekologicznych i Zero Waste. I udało się ją do Pleszewa sprowadzić.

Lokalizacja Lodówki nie jest przypadkowa. Została ona podłączona do sieci w Domu Pomocy Społecznej, dzięki przychylności dyrektor Katarzyny Krawczyk oraz starosty Macieja Wasielewskiego.

Sprawą zainteresowani byli radni: Andrzej Biesiada i Grzegorz Jenerowicz, którzy pomysł Lodówki Społecznej lobbowali u starosty.  Byli też obecni przy rozładunku lodówki i napełnianiu jej produktami. Obiecali pomoc a ta się na pewno przyda.

Wszak sprowadzenie Lodówki z Wrocławia to dopiero początek akcji. Teraz trzeba dbać, żeby była pełna i czysta.  I ten obowiązek wzięły na siebie  uczennice ZST: Julia Kujawska, Julia Pańczak, Maria Mikołajewicz, Klaudia Marciniak, Sandra Blandzi.

Myć będziemy  lodówkę wspólnie z wolontariuszkami, które będą opiekować się lodówką, o wodę poprosimy DPS (dyrekcja zgodziła się już udostępnić prąd do lodówki). Środki czystości zakupi szkolny zespół The Greeners, który cyklicznie gra charytatywnie w szkołach powiatu pleszewskiego (w tym roku szkolnym zespół zagrał 9 koncertów) - mówi Jacek Mikuła.

Fundacja WeźPomóż  prowadzi fanpage, na którym można obserwować działalność. Znalazłam tam wiersz, który zachęca do dzielenia się żywnością:
5 grudnia o 09:28

Kulinarne darowanie
Gdyś za dużo upichciła,
Nie chcąc, żeby to zostało
– Niech Cię weźmie serca siła –
Do lodówki wsadź to śmiało.

Bo to sprawa oczywista –
Grzech wyrzucić jest jedzenie.
Niechaj biedny więc skorzysta.
Ty podkarmisz swe sumienie.

Urządzenia takie stoją
W wielu miejscach miasta właśnie.
Dorzuć więc życzliwość swoją,
Nim potrzeba z głodu zgaśnie.
Jerzy Olanin (26. 11. 2019)

Lodówek Społecznych na mapie Polski przybywa. Można je znaleźć w aplikacji : Lodówki na mapie Polski

Aplikacja zawiera mapę z naniesionymi lokalizacjami tzw. Społecznych Lodówek Fundacji Weźpomóż.pl. W wygodny sposób umożliwia zlokalizowanie najbliżej położonej lodówki i np. wyznaczenie trasy dojazdu do niej. Dodatkowo – dla osób/instytucji chcących włączyć się w akcję stawiania Społecznych Lodówek – umożliwia szybki dostęp do niezbędnych informacji – tzw. „start-pack”.

Każdy z nas może wesprzeć  fundację, Więcej TUTAJ. Potrzebne są pieniądze na codzienny odbiór żywności z sieci handlowych, codzienne przewożenie jej do osób i ośrodków, stawianie i stałe zasilanie w żywność społecznych lodówek, ich naprawa i konserwacja,wydawanie jedzenia dla setek potrzebujących dwa razy w tygodniu, organizacja imprez charytatywnych.
To wszystko wiąże się z dużymi kosztami: paliwa, ubezpieczenia, napraw i serwisu, księgowości, reklamówek do robienia paczek, worków na śmieci, rękawic gumowych, etc.
 Jan Piontek z uznaniem wielkim mówił o prezydencie Jacku Sutryku, który wcześniej był szefem Ośrodka Pomocy Społecznej i jest wyczulony na ludzką biedę. Miasto podarowało Fundacji samochód, którym przywiózł on lodówkę do Pleszewa, ale utrzymanie auta i paliwo to sprawa Fundacji.
Wypis z regulaminu!
Masz za dużo jedzenia?
Włóż je do lodówki i podziel się z potrzebującymi!
Regulamin korzystania ze społecznej lodówki
1. Ze społecznej lodówki może korzystać każdy, kto tego potrzebuje.
2. Jedzenie ze społecznej lodówki bierzesz na własną odpowiedzialność.
3. Nie bierz wszystkiego – dziel się jedzeniem z innymi potrzebującymi.
4. Wkładaj tylko jedzenie przydatne do spożycia z aktualną datą ważności.
5. Jeżeli w przygotowanym przez Ciebie posiłku występują alergeny napisz to na
opakowaniu.
6. Produkty o charakterystycznym zapachu wkładaj do szczelnych opakowań.
7. Produkty płynne itp. umieść w szczelnym pojemniku, tak aby nie rozlały się podczas
wyciągania.
8. Nie niszcz lodówki, nie obklejaj jej swoimi ulotkami.
Jeżeli również chcesz postawić taką lodówkę, dostrzegłeś jakieś usterki
lub masz uwagi związane z lodówką skontaktuj się z nami:
kontaktwezpomoz@gmail.com
wezpomoz
wezpomoz

A oto nazwiska osób, którym zawdzięczamy lodówkę

Serdecznie dziękujemy radnemu powiatowemu Andrzejowi Biesiadzie, który przekonał do pomysłu społecznej lodówki starostę powiatowego p. Macieja Wasielewskiego, oraz dyrektor DSP p. Katarzynę Krawczyk. Dziękujemy p. Annie Markiewicz za zaprojektowanie plakatu, p. Tomaszowi Zwadzie za ich wydruk, oraz p. Arkadiuszowi Kaczmarkowi za transport materiałów do budowy domku do lodówki. Domek do lodówki zbudowali koordynatorzy wolontariatu ZST Kacper Gomułka, Szymon Kempiński i Jacek Mikuł

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska