Marian Bogusz bohaterem konkursu plastycznego w Pleszewie

Irena Kuczyńska5 maja 20223min
Zajezdnia Kultury w Pleszewie zaprasza najmłodszych mieszkańców miasta i gminy Pleszew do udziału w konkursie plastycznym poświęconym twórczości Mariana Bogusza.
plakat_2_ikuczynska-1280x1281.jpg

Marian Bogusz – malarz, rzeźbiarz, scenograf – jeden z czołowych przedstawicieli polskiej sztuki nowoczesnej okresu powojennego urodził się w Pleszewie i tu kończył liceum.  W Muzeum Regionalnym w Pleszewie znajduje się największa kolekcja dzieł artysty.

Najpierw był pomysł

Pomysł na konkurs “Bogusz znany i nieznany” zrodził się w Zespole Szkół Publicznych w Kowalewie, gdzie pracuje artysta plastyk Monika Kowalska i to ona zainspirowała Zajezdnię Kultury w Pleszewie do jego zorganizowania. Chodzi o przybliżenie lokalnej społeczności sylwetki a zwłaszcza twórczości urodzonego w Pleszewie Mariana Bogusza (1920 – 1980).

Człowiek legenda

Jego dzieła i osobowość przez ponad trzydzieści lat kształtowały oblicze sztuki awangardowej w Polsce. Marian Bogusz był malarzem, rzeźbiarzem, autorem realizacji przestrzennych, scenografem, aktywnym inicjatorem wydarzeń artystycznych. Człowiek legenda. Pełen pasji marzyciel, który wprowadzał sztukę w życie codzienne przeciętnego człowieka. Trudna osobowość – tworząca w trudnych czasach.

Konkurs

Konkurs, na który uczniowie szkół podstawowych i średnich, powinni przygotować własne artystyczne wizje inspirowane jakimś dziełem malarskim artysty lub jego fragmentem, format nie mniejszy niż A3 (297 x 420 mm) a nie większym niż 700 x 700 mm w technice płaskiej czyli z użyciem farb, pasteli i kredek, powinny trafić do Zajezdnia Kultury w Pleszewie do 13 maja.

Plenery, mural, konkurs, galeria

Do każdej pleszewskiej szkoły trafiła prezentacja, która może być inspiracją. W Zajezdni Kultury odbędzie się też wystawa pokonkursowa najlepszych obrazków. Konkurs to kolejny etap popularyzacji Mariana Bogusza w rodzinnym mieście. Jest już mural, były plenery “Złom. Art.” im. Mariana Bogusza   a w przyszłości ma być też galeria.

Mural Mariana Bogusza na bloku w Pleszewie
Blachy Bogusza na wystawie w Pleszewie