Modernizacja sieci wchodzi na rynek

Avatar photoIrena Kuczyńska10 lipca 20195min
Czoło-1.jpg

Bez opóźnienia i niespodzianek archeologicznych przebiega kolejny etap modernizacji sieci kanalizacyjnej w śródmieściu Pleszewa.

Od poniedziałku można się spodziewać utrudnień komunikacyjnych na Rynku – modernizowana będzie sieć w parkingu na zachodniej pierzei – mówi wiceburmistrz Pleszewa Andrzej Jędruszek.

W konferencji uczestniczył Marcin Kobusiński – kierownik robót, które aktualnie trwają w śródmieściu Pleszewa. Zapewnił, że zakończono już rozdział sieci kanalizacyjnej na deszczową i sanitarną oraz wymieniono stare rury wodociągu w ulicach: Wąskiej, Bramkowej, Tyniec, Kraszewskiego, Panieńskiej, Krzyżowej oraz na dwóch odcinkach Krzywej. Teraz trwają prace wykończeniowe, wykonywane są zatoczki dla drzew, krawężniki.

Te uliczki są już przejezdne dla mieszkańców posesji, gotowe  są granitowe chodniki, chociaż na asfalt trzeba będzie czekać do września, kiedy wszystkie rury będą wymienione i będzie można to wszystko zrobić za jednym razem. Chodzi o to, żeby sprzęt nie wjeżdżał do centrum miasta kilkakrotnie – podkreślał Andrzej Jędruszek.

Pozostała do zrobienia jeszcze ulica Bojanowskiego, Stolarska, Wodna, Garncarska  oraz zachodnia pierzeja Rynku i Zamkowa, gdzie ekipa wejdzie w poniedziałek.

Wszystko to można zobaczyć na mapce, którą udostępnił Urząd Miasta i Gminy Pleszew a właściwie Przedsiębiorstwo Komunalne, które projekt porządkowania gospodarki ściekowej w mieście realizuje.

Rury do wymiany znajdują się w parkingu i w chodniku, więc ruch w tej części rynku będzie się odbywać tylko jednym pasem, wyłączona będzie część Strefy Płatnego Parkowania w zachodniej pierzei Rynku. Nie będzie też (okresowo) możliwości skrętu z Sienkiewicza w Zamkową.

Na mapce poniżej organizacja ruchu drogowego podczas wymiany rur w Rynku i Zamkowej.

Piesi będą się przemieszczać bez problemu. Na pleszewskich ulicach pracuje kilka ekip, dlatego październikowy termin zakończenia robót nie jest zagrożony – mówi Grzegorz Knappe – prezes PK, które inwestycję prowadzi.

Marcin Kobusiński przewiduje, że ten etap modernizacji sieci zakończy się w ciągu miesiąca. Na ulicę Bojanowskiego ekipa wejdzie po odtworzeniu nawierzchni ulicy Kraszewskiego i Panieńskiej.

Koszt modernizacji sieci kanalizacyjnej w etapie zaplanowanym na ten rok to 8 000 000 złotych, z czego połowa to dofinansowanie.

Wiceburmistrz Jędruszek poinformował, że przy okazji, podczas wymiany rur, wykonano w starej części miasta, 22 przyłącza do sieci gazowej.

Podczas spotkania były pytania dotyczące ulicy Ogrodowej, co prawda powiatowej, ale dzięki współpracy miasta z powiatem, da się modernizację przeprowadzić.

Z prawej strony, przy parkanie Dwójki jest rozważana modernizacja chodnika i budowa ścieżki rowerowej, czemu sprzyja fakt, iż Ogrodowa jest jednokierunkowa.

Podczas prac na ulicy Kolejowej, będzie zrobiony chodnik przy Ogrodowej do marketu Biedronka. Po połączeniu Kolejowej z Targową, także tam zostanie wytyczona ścieżka rowerowa.

Po wybudowaniu ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy 70 pułku piechoty, której modernizacja właśnie się rozpoczyna, będzie można z Rynku do Kowalewa dotrzeć na rowerze. Zabraknie kilkudziesięciu metrów przy  ulicy Lipowej.

Andrzej Jędruszek zapewnił, że władze miasta myślą o ścieżkach rowerowych i będą one wytyczone wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe.

Źródło:RADIO CENTRUM


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska