Osuszone i pomalowane będą sale wystawowe. Otwarcie muzeum po remoncie będzie połączone z wystawą z okazji 740 – lecia Pleszewa i 25 – lecia odrodzonego powiatu pleszewskiego.
Zabezpieczanie i malowanie
Budynek przy Poznańskiej 34 jest rówieśnikiem ratusza zbudowanego w latach 30. XIX wieku po wielkim pożarze miasta Pleszewa w 1806 roku, kiedy powiększono Rynek i zmieniono plan centrum miasta. Pobudowany jako zajazd pocztowy, gdzie do końca XIX wieku zatrzymywały się dyliżanse z pasażerami, listami i paczkami, na fundamentach z kamieni polnych, które zostały odsłonięte, będą oczyszczone i zabezpieczone przez konserwatora jako zabytkowe. Równocześnie trwa zabezpieczanie przed wilgocią, czyszczenie i malowanie sal wystawowych – powiedział radiu Centrum Adam Staszak dyrektor muzeum.
Koniec dyliżansów
Zajazd przestał być potrzebny, kiedy wycofano dyliżanse, ludzie zaczęli podróżować koleją a w 1898 roku, pobudowano w Pleszewie Królewską Pocztę. Do dziś na dziedzińcu dawnego zajazdu jest studnia do pojenia koni. Stajnie były w głębi nieruchomości. Wracając do budynku dawnego zajazdu Adam Staszak pokazuje miejsce, gdzie dostawiono przybudówkę. Nawet cegła jest inna.
Ciekawe: Był kościółek, była poczta, została ulica
Otwarcie z wystawą na 740 – lecie
40 lat temu miasto zabytkowy budynek kupiło i zaczęło w nim tworzyć Muzeum Regionalne. Otwarcie placówki po remoncie zaplanowano na 28 września. Wtedy zostanie otwarta wystawa prezentująca najważniejsze wydarzenia z 740 – historii miasta Pleszewa. Znajdzie się na niej dokument sądowy Przemysła II z 1283, gdzie po raz pierwszy wspomniano Civitas Plessov – miasto Pleszew i pieczęć herbowa.
Kolejne urodziny miasta Pleszewa
Historia Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego
Druga część wystawy będzie poświęcona 25 – leciu odrodzonego powiatu pleszewskiego. I ciekawostka – Pleszew został siedzibą powiatu dopiero w czasach pruskich w 1817 roku.
Powiat pleszewski – trzy razy się pojawiał i znikał