Myśliwskie pasje ziemian na wystawie w Muzeum Ziemiaństwa

Avatar photoIrena Kuczyńska20 kwietnia 20235min
foto-1.jpg
Myśliwskie sanie, karabiny, prochownice, strzelby skałkowe, kapiszonowe, poroża, obrazy Juliana Fałata, Juliusza, Wojciecha, Jerzego Kossaków oraz inne myśliwskie akcesoria przywiezione z kilkunastu muzeów w całej Polsce będzie można oglądać od najbliższej niedzieli w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy czasowej "Myśliwskie pasje ziemian" - połączony z koncertem.

 

Oglądaliśmy już w dobrzyckim pałacu wystawy o ziemiańskich podróżach, o modzie w ziemiańskim świecie, o stole i kulinariach, o dobrach kultury zagubionych i utraconych. Najnowsza wystawa nosi tytuł „Myśliwskie pasje ziemian”. Wernisaż uświetni koncert w wykonaniu Mieczysława Leśniczaka.

 

Ziemiańskie podróże w Muzeum Ziemiaństwa

Krynoliny i kontusze w dobrzyckim pałacu

Kawa ze śmietanką łączy dwory, pałace, epoki

Eksponaty z całej Polski

Wystawa w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy    jest na etapie ostatnich przygotowań. Tym razem w pałacowych salach eksponowana będzie wystawa  poświęcona myśliwskim pasjom ziemian. Eksponaty wypożyczono z muzeów w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Łańcucie, Szreniawie, Kozłówce, Krakowie w Kielcach. Na wystawie nie zabraknie rogu myśliwskiego, którym Wojski w „Panu Tadeuszu” , autorstwa Adama Mickiewicza, obwieszczał koniec polowania na niedźwiedzia a robił to tak, że „wszystkim się zdawało, że Wojski wciąż gra jeszcze … a to echo grało”.

Myśliwskie pasje ziemian – nowa wystawa w Muzeum Ziemiaństwa

 

 

Myśliwskie pasje ziemian na wystawie w Dobrzycy
Obrazy Kossaków i Fałata

Polowanie było ważnym elementem życia ziemian, było też tradycyjnym szlacheckim przywilejem i obyczajem. Z biegiem czasu stawało się coraz bardziej wydarzeniem towarzyskim. Pozwalało zacieśniać kontakty, zawierać nowe znajomości. Było też wdzięcznym tematem dla malarzy – sceny myśliwskie uwieczniali znani polscy malarze – w tym Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, których obrazy znajdą się na wystawie. Będzie też „Nagonka na polowaniu w Nieświeżu” Juliana Fałata.

Nagonka na polowaniu w Nieświeżu Julian Fałat (Pikoteka)
Koncertowo

Warto więc w niedzielę o 16.00 zawitać do Dobrzycy na otwarcie wystawy, która będzie eksponowana do 1 października. Tym bardziej, że wernisażowi towarzyszyć będzie koncert Mieczysława  Leśniczaka – trębacza solisty, kameralisty, który zagra  m.in. Fanfarę na cześć Św. Huberta, sygnał Apel na łowy, czy fragment z opery S. Moniuszki „Hrabina”. Opowie też kilka ciekawostek na temat rogów myśliwskich, zarówno tych naturalnych jak i koncertowych.

Mieczysław Leśniczak jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Instrumentalnym w klasie trąbki prof. Stanisława Kwapisza oraz wieloletnim trębaczem Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu i Filharmonii Poznańskiej. Muzyk od wielu lat zajmuje się muzyką dworską i łowiecką, wykonywaną na instrumentach dętych blaszanych.

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska