Był plac przeładunkowy, jest parking na 200 samochodów

Avatar photoIrena Kuczyńska17 kwietnia 20234min
337730825_229625362982535_259841089542706321_n.jpg
W poniedziałek na największym parkingu typu "Parkuj i jedź" zaparkowały pierwsze samochody. Na dawnym kolejowym placu przeładunkowym znalazło się miejsce dla prawie 200 aut.

 

Są drzewa, krzewy, trawniki, skwer z ławkami. Kolejny kawałek miasta Pleszewa wypiękniał – podkreślali goście zaproszeni przez władze miasta na otwarcie parkingu.

Ostatni kawałek tortu

I mieli rację – dawne tereny pokolejowe są dumą pleszewian. Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak nazwał parking ostatnim kawałkiem tortu, na który składa się Zajezdnia Kultury, biblioteka, ścieżki rowerowe, deptak na Nerze, łącznik od Kolejowej do Targowej. Dodał, że wisienką na tym pokolejowym torcie będzie wielofunkcyjne centrum rozwoju czyli Compact Lab Pleszew, które niebawem powstanie naprzeciwko parkingu.

Czytaj: Compact Lab Pleszew powstanie przy bibliotece

Parking ze zbiornikiem na deszczówkę

Oprócz 200 miejsc parkingowych, stojaków na rowery, elementów małej architektury są drzewa i krzewy, które będą zasilane wodą deszczową gromadzoną w zbiorniku pod parkingiem.

W sumie na rewitalizację terenów pokolejowych miasto wydało prawie 25 000 000 złotych, z czego 15 000 000 zł to środki pozyskane – co podkreślał burmistrz.

Trzy parkingi w jednym projekcie

Wracając do parkingu, jest on jednym z trzech typu P&R budowanych w Pleszewie. Gotowy jest przy cmentarzu komunalnym, w budowie parking przy dworcu w Kowalewie. Koszt ich budowy sięga 7 432 000 zł w tym jest dotacja.

Dr Jadwiga Pieńczewska – architekt, Hieronim Foltyński, Jakub Kubiak – elektronik, Leszek Marciniak – branża drogowa

Czytaj:Gotowy parking przy cmentarzu

Bez przecięcia wstęgi

Otwarcie parkingu odbyło się z udziałem parlamentarzystów i radnych oraz projektantów i wykonawców. Było 15 par nożyczek. Była też wstęga ale nie było przecięcia a właściwie docięcia. Asystent jednego z parlamentarzystów wyjaśnił, że  biało – czerwonej wstęgi nie wolno przecinać. Byłoby to niepatriotyczne.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska