Na stacji w Komarnie

Avatar photoIrena Kuczyńska3 stycznia 20182min
MichaKaczmarek.jpg

Pleszew ma kolejną historyczną publikację „Komarno 1939” . Książkę poświęconą pamięci ponad 100 pleszewian, którzy zginęli w nalocie dywanowym na stacji kolejowej w Komarnie pod Lwowem 9 września 1939 roku, napisał Michał Kaczmarek.

Pasją pleszewskiego historyka jest upamiętnianie dziejów 70 pułku piechoty a przede wszystkim osób, z nim związanych.

Książka zatytułowana „Komarno 1939” zawiera opis tragicznych losów członków rodzin oficerów 70 pułku piechoty, którzy na początku września 1939 roku wyruszyli specjalnym pociągiem na Kresy, żeby tam bezpiecznie przeczekać wojnę. 9 września, na wychodzące z pociągu kobiety z dziećmi, spadły bomby z niemieckich samolotów, zabijając na miejscu 113 osób.

W Komarnie na cmentarzu został grób, który kilkanaście lat temu odnowiono. A kilka lat temu na pleszewskim cmentarzu ustawiono replikę krzyża z Komarna, jako pleszewskie miejsce pamięci.

Michał Kaczmarek skupił wokół siebie rodziny ofiar, spisał ich wspomnienia, zgromadził zdjęcia, organizuje wyjazdy na grób do Komarna. Teraz to wszystko zamieścił w książce, która nic nie kosztuje, bo wydano ją dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego, UMiG w Pleszewie oraz Pleszewskiego Stowarzyszenia „Wspólna Przyszłość”

Więcej w tych linkach:
https://irenakuczynska.pl/ponad-100-pleszewian-zginelo-nalocie-dywanowym-stacji-komarnie-9-wrzesnia-1939-roku/

http://wielkopolskie.naszemiasto.pl/artykul/pleszewianie-nawiedzili-zbiorowy-grob-poleglych-w-komarnie,3709168,artgal,t,id,tm.html

Źródło: http://www.rc.fm/kulturalne/pleszew-na-stacji-w-komarnie.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska