Na szpitalu montują panele fotowoltaiczne

Avatar photoIrena Kuczyńska6 sierpnia 20212min
pc-2-Kopiowanie.jpg
Na dachu głównego budynku Pleszewskiego Centrum Medycznego trwa instalowanie 135 paneli fotowoltaicznych. Pozwoli to na spore oszczędności w wydatkach na energię.  Koszt inwestycji wyceniono na 300 000 zł - powiedział Centrum Błażej Górczyński - prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego. 

Montaż instalacji fotowoltaicznej pleszewski szpital rozważał już od dawna. Z jednej strony placówce zależało na wdrożeniu ekologicznego rozwiązania bezpiecznego dla środowiska, z drugiej strony na uzyskaniu oszczędności w gospodarowaniu energią elektryczną.

Pleszewska lecznica rocznie przyjmuje blisko 27 000  pacjentów z całego regionu, przeprowadza tysiące zabiegów i operacji, co generuje duże wydatki na energię elektryczną, sięgają one 800 000 zł rocznie. Władze szpitala szacują, że po uruchomieniu instalacji nie będzie konieczności tzw. odsprzedawania prądu, bo w całości będzie on wykorzystany na potrzeby placówki. Inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 8 lat albo i szybciej. To zależeć będzie od pogody.

 

Panele o łącznej mocy 49,95 (kilowatopik) kWp pojawią się  na dachu najwyższego, bo sześciokondygnacyjnego budynku szpitala, w którym znajduje się większość oddziałów.  System montażu na stelażach zapobiegnie uszkodzeniu powierzchni dachu, który został niedawno pokryty nową papą.   Panele będą ustawione tak aby zmaksymalizować uzysk energii elektrycznej.

Firma montująca panele  musi też przygotować niezbędny osprzęt do przyłączenia mikroinstalalcji do sieci energetycznej budynku. Musi też dostosować istniejący układ pomiarowo-rozliczeniowy znajdujący się w budynku transformatorowni. Uruchomienie instalacji zaplanowano na koniec sierpnia.

Foto PCM


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska