Noc Muzeów rozpocznie się o 17.00 pokazem grupy rekonstrukcyjnej Napoleona Bonaparte. Będzie salwa i możliwość rozmowy oraz wspólnych fotek z rekonstruktorami. Powtórka pokazu o godzinie 20.00.
Wystawa jednego obrazu
Po pierwszym pokazie o 17.30 zaplanowano wernisaż wystawy jednego eksponatu „Wolność, miłość, literatura! Fredro w kontekście wojen napoleońskich i nie tylko…” Czy wiedzieliście, że jeden z najbardziej znanych polskich dramaturgów, będąc jeszcze nastolatkiem wstąpił do Armii Księstwa Warszawskiego? Aleksander Fredro uczestniczył w kampaniach wielkiego Napoleona, a po zakończeniu służby poznał miłość swojego życia – Zofię Jabłonowską. O tym wszystkim opowie wystawa jednego eksponatu, na której będzie można zobaczyć portret autora ,,Zemsty’’, ,,Pawła i Gawła’’ czy ,,Ślubów panieńskich’’ i jego żony, Zofii. O ich życiu, a także o twórczości Aleksandra, jego służbie u boku Napoleona oraz o samym obrazie opowie również przygotowana wystawa planszowa.
Oręż i kawaleria
Po wernisażu kuratorskie zwiedzanie najnowszej wystawy czasowej ,,Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku’’- w świat bitew XIX wieku w których uczestniczyli bracia Kazimierz i Adam Turno – mieszkańcy pałacu w Dobrzycy zabierze gości dr Stanisław Borowiak. Drugie oprowadzanie o 20.30. Na ekspozycji przyjrzeć się można nie tylko militariom, jak broń biała i palna oraz zdobne kirysy, ale także sztukę sprawom wojskowym poświęconą. Obrazy, rysunki i figurki żołnierzy przypadną z pewnością do gustu wszystkim naszym gościom. Bogactwo ekspozycji uświetni jeszcze bardziej oprowadzenie po niej w wykonaniu jej autora, dr. Stanisława Borowiaka. Zwiedzający wgłębią się razem z kuratorem w świat pól bitew XIX wieku, w których uczestniczyli również mieszkańcy dobrzyckiego pałacu – bracia Kazimierz i Adam Turno.
Oręż napoleoński i ciężka kawaleria na wystawie w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Koncert
Na finał muzyka – o 21.30 w Sali Balowej koncert Michała Zatora – „Harfa – królowa muzyki francuskiej”. Instrument ten upowszechnił się na początku XIX wieku dzięki francuskiemu budowniczowie instrumentów Sebastianowi Erardowi (który patent odkupił od Polaka Karola Grolla), a na salony europejskie wszedł dzięki miedzy innymi twórczości francuskiego kompozytora Hektora Berlioza. Zanurzymy się w nastrój paryskich spotkań towarzyskich połowy XIX wieku.
Zaproszenie
W czasie Nocy Muzeów drzwi dobrzyckiego pałacu będą otwarte dla gości do północy – zaprasza dyrektor Muzeum Ziemiaństwa Wiesław Kaczmarek.