Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku na wystawie w Muzeum Ziemiaństwa

Avatar photoIrena Kuczyńska27 kwietnia 20242min
750612_1711529464-1280x973.jpeg
,Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku’’ - taki tytuł nosi nowa wystawa w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Wernisaż, z udziałem kolekcjonerów, odbędzie się w niedzielę o godzinie 15.00
,Kawalerzyści

Wystawa ukaże bogate zbiory pochodzące z prywatnych kolekcji m.in. Tomasza Skowronka, Przemysława Mizaka, Mikołaja Pietraszaka-Dmowskiego, ks. Jana Słowińskiego. Składa się z dwóch części. Pierwsza z nich pokaże zwiedzającym przekrojowy obraz oręża wszystkich stron uczestniczących w wojnach epoki napoleońskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kawalerii – napoleońskiej Francji i jej sojuszników.

Kirasjerzy

Druga część ekspozycji będzie poświęcona kirasjerom i formacjom, które się od nich wywodzą a przetrwały aż do początku 1914 roku. W tej części wystawy będzie można podziwiać eksponaty związane z jazdą francuską, angielską, niemiecką, rosyjską, austriacką, belgijską, bawarską.

List Napoleona pisany z Ostródy

Najnowsza wystawa w Muzeum Ziemiaństwa nawiązuje do etosu ziemiańskiego jakim była pasja do tworzenia kolekcji od książek i dokumentów począwszy, na broni kończąc. Wernisaż uświetni pianistka Maria Rutkowska.

Budowanie ekspozycji
Budowanie ekspozycji

 

Czytaj: Śruba Zajezdni Kultury dla Marii Rutkowskiej


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska