W programie – spotkanie on-line z reżyserem Jerzym Antczakiem i grającą rolę pani Barbary Jadwigą Barańską, spotkanie na żywo z kierownikiem produkcji filmu i z bratanicą Marii Dąbrowskiej autorki powieści „Noce i dnie„.
Każdy chciał widzieć film
Pół wieku temu rozpoczęły się prace nad filmową adaptacją powieści „Nocy i dnie”. Film, którego prapremiera odbyła się w 1975 roku w kinie „Oaza” w Kaliszu, odniósł ogromny sukces frekwencyjny. Do połowy 1977 roku obejrzało go ponad 21 000 000 widzów, większą widownię miały tylko adaptacje powieści Henryka Sienkiewicza.
W 1977 jego film Noce i dnie był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny[5].
Pamięć o filmie
Pleszewskie spotkanie zainspirowane przez prof. Bartosza Korzeniewskiego – prezesa Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych, będzie prawdziwą gratką dla tych, którzy lubią wracać do dziejów rodziny Barbary i Bogumiła Niechciców w latach 1863 – 1914.
Spotkania w realu i on-line
W programie spotkanie w realu z Tomaszem Miernowskim – kierownikiem produkcji, z Dominiką Szumską – bratanicą Marii Dąbrowskiej a także spotkanie on-line z Jadwigą Barańską i jej mężem – reżyserem Jerzym Antczakiem. Od 1979 mieszka w USA, gdzie jest wykładowcą (z tytułem profesora) Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA) w Los Angeles, na Wydziale Filmu i Telewizji.
W czasie eventu w Pleszewie nie obejdzie się bez „spotkania w nenufarach”. W holu Zajezdni Kultury – będzie można oglądać multimedialną wystawę fotosów z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Film na finał
Zwieńczeniem imprezy, która startuje o godzinie 17.00, będzie projekcja filmu „Noce i dnie” po cyfrowej przeróbce.
Walc Barbary z filmu ” Noce i dnie” TUTAJ
Czytaj też: Dzień z Marią Dąbrowską i bohaterami „Nocy i dni”