Nowa odsłona pleszewskiej kultury

Avatar photoIrena Kuczyńska9 czerwca 201911min
01-koncert-Jan-Ptaszyn-Wróblewski-plakat-A33mm-1-1280x1803.jpg

Pleszew plenerowy, kameralny, koncertowy – kultura otwarta na różnorodność.

Dni Pleszewa przeszły do historii miasta – potwierdził na spotkaniu z dziennikarzami burmistrz Arkadiusz Ptak, dodając, że pieniądze, które miasto wydawało na organizację najpierw trzydniowej a potem dwudniowej imprezy na pleszewskim rynku, na kulturę będą przeznaczone.

W spotkaniu, które odbywało się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew, uczestniczyły osoby preferujące różne rodzaje  muzyki ale i sztuki szeroko rozumianej.  Różnorodność  – to podstawa nowego rozdania kultury. Stawiamy na różne gatunki muzyczne, spotkania z różnymi ludźmi, różne wystawy i inicjatywy, dla odbiorców o różnych gustach i w różnym wieku. Cieszę się, że są w Pleszewie młodzi ludzie z pasją, którzy chcą tworzyć cykliczne festiwale i wydarzenia  – podkreślał Arkadiusz Ptak.

Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. w Pleszewie Sławomir Moch, którego staraniem zbudowano w Pleszewie super nowoczesną salę koncertową, zapewnił, że „czuje się prawie pleszewianinem” i jest otwarty na wszelkie inicjatywy dyrektora Domu Kultury Przemysława Marciniaka.

Wszystkie przedsięwzięcia szkoły muzycznej znajdują się w  folderach i na ulotkach, które rozpowszechnia miasto i gmin – zapowiada Przemysław Marciniak – nowy dyrektor Domu Kultury, który stawia na  różnorodność. Na bieżąco oferta muzyczna DK  TUTAJ

Najbliższy koncert odbędzie się 22 czerwca o godzinie. 19.00. Bilety można nabyć w Domu Kultury albo w internecie. Szczegóły TUTAJ

Maria Rutkowska – nauczycielka PSM w Pleszewie wspiera miasto przy organizowaniu koncertów, które odbywają się w kościołach. Najbliższy odbędzie się w niedzielę o 15.00 w kościele w Sowinie i o 19.30 w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie na harfie zagra M. Zator a na skrzypcach B. Szelągiewicz.

Maria Rutkowska zapewniła, że wszystkie koncerty w kościołach będą wzbogacone słowem o muzyce.
23 czerwca o godzinie 15.00 w kościele w Kuczkowie a o godzinie 19.00 w kościele Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie wystąpią pleszewianie: wirtuoz gitary Adrian Furmankiewicz i organista Jakub Pankowiak, który zagra na pozytywie.

Ale nie tylko Sala Koncertowa i kościoły.  Ożyje też amfiteatr, który odnowiono, otoczono nowych ładnym płotem. 14 czerwca w ramach Festiwalu Tratwa Linia Nocna i Grzegorz Hyży.

Drugi filar to koncerty muzyki disco polo, która też ma swoich fanów. 21 czerwca na powitanie lata w amfiteatrze koncert gwiazd disco polo. Szczegóły TUTAJ

Z propozycją  Rap Festiwalu wyszli najmłodsi pleszewianie. Pierwsza edycja Reverse Festiwal Szczegóły TUTAJ odbędzie się 29 czerwca na Pleszewskim Targowisku i będzie on całkowicie darmowy!
Tegoroczne wakacje rozpoczniemy przy dźwiękach Waszej ulubionej muzy. Wystąpią dla Was wykonawcy znani i mniej znani, których koncerty poprzedzą występ gwiazdy festiwalu.
Lista wykonawców  jest już zamknięta – mówią odpowiedzialni
za sprawy artystyczno-organizacyjne Festiwalu: Tymek Janos Miłosz Kowalski Jakub Czajka. Martyna Strzelczyk Mikołaj Świderski.

Tymek Janos z uznaniem mówił o tym, że został profesjonalnie potraktowany, kiedy zwrócił się do burmistrza z propozycją zorganizowania imprezy dla młodzieży. Chciałbym obalić tezę, że w Pleszewie się nic nie dzieje – przekonywał młody człowiek.

Chcemy, żeby ten Festiwal stał się znany w  całej Polsce, żeby lokalni artyści mieli gdzie wystąpić – dodał Miłosz Kowalski – syn Artura Kowalskiego z Muzycznej Strefy Kultury. Burmistrz zapewnił, że dla zespołów nieprofesjonalnych będą nagrody.

I Festiwal Red Smoke, który już po raz siódmy odbywa się w Pleszewie od 12 do 14 lipca w amfiteatrze. Łukasz Jankowski – jeden z organizatorów mówił o tym, że wszystkie karnety na koncerty rozeszły się w godzinę, są jeszcze bilety jednodniowe.Szczegóły TUTAJ

W Festiwalu udział wezmą zespoły nie tylko z Polski ale i Japonii, USA, Szwecji, Niemiec, Izraela. Goście rozbijają namioty na polu namiotowym przy stadionie, korzystają też z Parku Wodnego Planty, spacerują po Pleszewie, zaglądają do restauracji i kawiarni. Widać ich wszędzie.

W tym samym czasie – co podkreślił dyrektor Domu Kultury Przemysław Marciniak – w firmie Delta odbywać się będzie Festiwal „Złom Art” i plener na rynku.

W sierpniu w Hali Targowej Attractive Sound Festiwal Szczegóły TUTAJ.

21 sierpnia wieczorem Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych na rynku po czym przemarsz do sali koncertowej i kolejny koncert.Szczegóły TUTAJ

Tak jak w ubiegłym roku, na pleszewskim rynku odbywać się będą koncerty w ramach Muzycznej Strefy Kultury organizowane przez Artura Kowalskiego. Zaplanowano ich trzy. 3 sierpnia o 20.00 zagra i zaśpiewa zespół folkowy Buraky. Szczegóły TUTAJ

I wydarzenie sezonu – największe w tym roku – 12 września w Sali Koncertowej zagra Jan Ptaszyn Wróblewski z zespołem. Wkrótce ruszy sprzedaż  biletów.

11 listopada koncert z okazji 5 – lecia Hali Widowiskowo – Sportowej – koncert biletowany „10 tenorów”. Szczegóły TUTAJ

Dokładne informacje o wszystkim, co się dzieje w mieście – we wszystkich instytucjach kultury, pleszewianie znaleźć mogą w internecie na stronie www.pleszew.pl oraz na profilu Domu Kultury na Facebooku a także na ulotkach, które są i będą kolportowane w Pleszewie w urządach, w przychodniach, na plakatach.

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska