Nowe pomniki na miejscu starych na pleszewskim cmentarzu

Avatar photoIrena Kuczyńska26 sierpnia 20244min
pomnik-1280x852.jpg
Przed 1 września będzie wymieniony pomnik upamiętniający pleszewian, którzy zginęli w pierwszym dniu wojny podczas nalotu na ulicę Aleje Mickiewicza. Stary pomnik na cmentarzu przy ul. Kaliskiej został rozebrany. Na nowy władze Pleszewa pozyskały dotację od Wojewody Wielkopolskiego. Dotacja wynosi 75 000 zł i będzie przeznaczona też na wymianę pomnika na grobie ofiar obozu pracy w Łaszewie.

 

Nawiedzający groby bliskich na cmentarzu przy ul. Kaliskiej, zauważyli, że z cmentarnej przestrzeni zniknął pomnik upamiętniający 10 mieszkańców ulicy Adama Mickiewicza, którzy zginęli w pierwszym dniu II wojny wskutek nalotu. Cztery osoby były z jednej rodziny. W 1982 roku odsłonięto na cmentarzu pomnik na wspólnej mogile.
Rok 1982 – odsłonięcie pomnika ofiar nalotu 1 września 1939 roku
Odsłonięcie pomnika
Uroczystość odsłonięcia pomnika
 Kilka dni temu, co potwierdził Adam Staszak dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie, pomnik został rozebrany a firma kamieniarska pracuje nad nowym, gdzie obok nazwisk pojawi się inskrypcja „tu spoczywają ofiary nalotu niemieckiego na Pleszew w dniu 1 września 1939 roku”.
Miejsce po starym pomniku
Nowy pomnik ofiar nalotu 1 września 1939 roku

 

  TU SPOCZYWAJĄ OFIARY NALOTU NIEMIECKIEGO NA PLESZEW W DNIU 1 WRZEŚNIA 1939 R.

  BOGUŚ MARIA LAT 10
KUBICKA ELŻBIETA LAT 36
KUBICKA MARIA LAT 5
KUBICKI JÓZEF  LAT 3
MALINOWSKA JÓZEFA  LAT 37
MALINOWSKA MARIA TERESA LAT 9
MALINOWSKI MIECZYSŁAW  LAT 13
MALINOWSKI WŁADYSŁAW  LAT 16
PAŃCZAK STANISŁAW  LAT 67
TANAŚ JADWIGA  LAT 2

W tym roku zostanie też rozebrany i zbudowany na nowo pomnik prawie 300 ofiar obozu pracy w Łaszewie. Projekt nagrobków został sporządzony w oparciu o obowiązujący wzór wyznaczony przez wojewodę.
Na 2025 r. zaplanowano odnowienie kolejnych grobów wojennych, wyznaczonych przez wojewodę podczas inwentaryzacji: chodzi o znajdującą się na końcu głównej alei mogiłę zbiorową zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1942 oraz groby indywidualne: Józefa Krychowskiego, Wincentego Talagi i Leszka Malinowskiego. Jeśli chodzi o mogiłę zbiorową zlokalizowaną na końcu głównej alei cmentarza przy ul. Kaliskiej, upamiętnia on też ofiary nalotu na „pleszewski pociąg” 9 września 1939 roku na stacji w Buczałach – Komarnie koło Lwowa. TUTAJ

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska