Rozkłady jazdy w smartfonie, nowe tablice na przystankach, ściągi z rozkładami do domu

Irena Kuczyńska5 lutego 20246min
Organizatorzy nowej komunikacji autobusowej w gminach Pleszew, Dobrzyca i Gołuchów, pracują nad jej udoskonaleniem. Obiecują korekty rozkładów jazdy, czytelniejsze tablice na przystankach. W poniedziałek wdrożyły aplikację Time4Bus, która ma ułatwić życie pasażerom.
422035692_907164564743087_6645205633144865869_n.jpg

 

Kilka dni temu z inicjatywy Fundacja Animacja odbyło się spotkanie burmistrza z pleszewskimi seniorami, podczas którego sygnalizowali oni problemy z poruszaniem się autobusami po mieście, zwłaszcza odjazdem spod szpitala w kierunku największych pleszewskich osiedli. Narzekali na nieczytelne rozkłady jazdy.

Czytaj: W Nowy Rok z nową komunikacją w gminach Pleszew, Dobrzyca, Gołuchów

Ubolewali, że rozkłady jazdy są mało przejrzyste, trudne do rozszyfrowania, że za wysoko wiszą, a oswojone przez nich busiki PL1 i PL 2,  zmieniły trasy. Przez dwa lata kursowały wokół miasta, teraz, co prawda, dojeżdżają do stacji w Kowalewie, ale wracają inną trasą. I jest problem. Największy przy szpitalu, pleszewianie nie wiedzą, z którego przystanku i który autobus, do której części miasta dojeżdża.

Organizator komunikacji Sławomir Grzelak i burmistrz Arkadiusz Ptak podczas spotkania z seniorami
Będą ściągawki

Burmistrz Arkadiusz Ptak obiecał, że będą korekty rozkładów jazdy a mieszkańcy największych osiedli czyli Reja i Mieszka I otrzymają do skrzynek pocztowych papierowe “ściągawki” z kursami autobusów spod szpitala.Na przystankach przy szpitalu, przy Reja i przy św. Ducha mają pojawić się tablice interaktywne z informacjami o najbliższych odjazdach  autobusów.

Większe zmiany od stycznia

Jeśli chodzi o większe zmiany, mogą być wprowadzone dopiero w 2025 roku ale trzeba je do czerwca zgłosić w Urzędzie Wojewódzkim, który dokłada  gminie 3  zł do każdego wozokilometra. A jego koszt całkowity jest 7,80 zł. Do biletów miesięcznych dla młodzieży dokłada się marszałek.

 

Izabela Świątek, Damian Szwedziak, Arkadiusz Ptak, Tomasz Mikołajczak, Jarosław Pietrzak
Autobusy w aplikacji

Od poniedziałku 5 lutego organizatorzy komunikacji czyli MiG Pleszew i Powiat Pleszewski (organizator komunikacji w gminie Gołuchów) uruchomili  aplikację Time4bus, gdzie pasażer nie tylko znajdzie wszystkie rozkłady, sprawdzi gdzie jest autobus, na który czeka,  ale też będzie mógł podróż zaplanować. Aplikacja jest intuicyjna, dostępna także dla osób niedowidzących – zapewnia Tomasz Mikołajczak – przedstawiciel firmy.  Burmistrz zapewnia, że osobom starszym aplikację ściągną na telefon i pomogą oswoić m.in. pracownicy Biura Obsługi Interesanta w ratuszu.

Czytelne rozkłady

Od 5 lutego na przystankach a jest ich w sumie 560 (w tym 60 w gminie Gołuchów) pojawiły się nowe rozkłady z kodami QR, dzięki czemu można w aplikacji sprawdzić rozkłady.

Pleszew jak Poznań

W konferencji uczestniczył wicestarosta Damian Szwedziak ponieważ Starostwo Powiatowe w Pleszewie jest odpowiedzialne za organizację komunikacji publicznej w gminie Gołuchów. Był też Jarosław Pietrzak – burmistrz gminy  Dobrzyca,  dla której organizatorem komunikacji jest MiG Pleszew. Dominik Tomaszewski – przedstawiciel firmy Time4Bus, który zapewniał, że z aplikacji korzystają  mieszkańcy wielu polskich miast m.in. Poznania.

Aplikacja za 30 000 zł

Aplikacja jest aktywna od 5 lutego, ponieważ do systemu trzeba było wprowadzić wszystkie dane dotyczące wszystkich kursów na wszystkich liniach. Pracował przy tym czteroosobowy zespół z Izabelą Świątek na czele. Jego wdrożenie kosztowało 30 000 zł

https://play.google.com/store/search?q=Time4bus&c=apps&hl=pl&gl=US