Odpust ku czci św. Walentego w kościele w Gołuchowie

Avatar photoIrena Kuczyńska14 lutego 20233min
Relikwiarz-sw.-Walentego-1.jpg
W kościele parafialnym w Gołuchowie 14 lutego obchodzony jest "mały odpust" ku czci św. Walentego. W kościele znajduje się obraz oraz relikwiarz patrona zakochanych.

 

Gołuchowski proboszcz, ks. Piotr Przybył, zaprasza małżonków, narzeczonych, zakochane pary na wieczorną odpustową mszę św.

Ustąpił miejsca Matce  Boskiej

Nikt nie wie, jaka jest historia obrazu św. Walentego oraz relikwiarza z napisem Sanctus Valentinus. Wiadomo, że do 1941 roku, znajdował się w głównym ołtarzu kościoła w Gołuchowie zburzonego przez Niemców. Co widać na starych zdjęciach. Uratowane przez parafian – relikwiarz i obraz wróciły do nowego kościoła ale już do ołtarza bocznego. Miejsce św. Walentego zajęła Matka Boska.

Foto kościoła przed zburzeniem w 1941 roku ze strony parafii w Gołuchowie

Wyburzył kościół żeby zbudować dom partii

Patron zakochanych

Jednak w ostatnich latach, w związku z modą na walentynkowe święto zakochanych, które przyszło z Zachodu, kult świętego Walentego się ożywił. Kiedyś był on głównie patronem osób cierpiących na choroby nerwów i epilepsję. Teraz kochają go zakochani. Na popularność świętego męczennika z IV wieku, wpływ mają też legendy.

Za miłość do więzienia

Wg jednej z nich Walenty złamał rozkaz cesarza i błogosławił małżeństwa młodych legionistów, co było zabronione, bo legionista do lat 37, zgodnie z rozkazem cesarza, miał być kawalerem. Za to Walenty miał trafić do więzienia, gdzie zakochał się w córce strażnika, która pod wpływem tej miłości, miała odzyskać wzrok. Cesarz, dowiedziawszy się o tym, skazał go na śmierć.

Obraz św. Walentego w kościele w Gołuchowie
Od Twojego Walentego

Dzień przed egzekucją Walenty miał napisać list do ukochanej, kończący się słowami: “Od Twojego Walentego”.

 

Więcej i szerzej :  Gołuchów ma obraz i relikwiarz patrona zakochanych


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska