Oddajmy krew – jak nie my, to kto?

Avatar photoIrena Kuczyńska22 marca 20205min
krewka-irenaczolo.jpg

W niedzielę 5 kwietnia w Pleszewie odbędzie się Akcja Oddawania Krwi oraz rejestracja Dawców Szpiku Kostnego – potwierdził radiu Centrum prezes Pleszewskiego Klubu Krwiodawców Janusz Kasprzak.Prezes Janusz Kasprzak ufa, że pleszewscy krwiodawcy i tym razem, a może i zwłaszcza teraz, w trudnym czasie pandemii koronawirusa,  nie zawiodą. Krew jest potrzebna chorym przebywającym w szpitalach i nie może jej zabraknąć.

Akcja 5 kwietnia w Pleszewie się odbędzie, co potwierdziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Dom Parafialny, gdzie zwykle akcje się odbywają, zostanie podzielony na dwie strefy: „wstępną” i „czystą”.
Strefa wstępna to korytarz, gdzie nastąpi dezynfekcja rąk, wypełnianie ankiet, badanie temperatury. Wszystkie stoły jak i krzesła będą na bieżąco dezynfekowane. Krwiodawcy zostaną zaopatrzeni w maseczki oraz rękawiczki ochronne.
W korytarzu maksymalnie będzie mogło przebywać 20 osób, co pozwoli zachować bezpieczną odległość między krwiodawcami – podkreśla Janusz Kasprzak.
Strefa „czysta”, do której się wchodzić będzie już w obuwiu ochronnym,  to sala główna Domu Parafialnego, gdzie odbywać się będzie rejestracja, badanie lekarskie i oddawanie krwi. 
Wejście na akcję wyłącznie od strony ul. Niesiołowskiego wyjście od strony boiska. Krwiodawcy w ok. 80 % przyjeżdżają samochodami więc przy bramie wjazdowej udostępnią swoje numery  telefonu i będą informowani o możliwości rejestracji.  Osoby,  które przyjdą pieszo,  będą oczekiwać przed Domem Parafialnym prawdopodobnie pod namiotem. Zachowana zostanie zasada 1,5 metra odstępu oraz max. 50 osób w tych dwóch strefach – zapewnia Janusz Kasprzak.

Wejście do obiektu dla krwiodawców wyłącznie od ulicy Niesiołowskiego, wyjście wyłącznie na boisko.

 Janusz Kasprzak podkreśla, że  pleszewskie akcje to średnio 170 chętnych do oddania krwi. Z uwagi na to, że czekaliśmy na ostateczne decyzje RCKiK,  zmniejszona będzie ilość  wywieszanych banerów. Od dziś do krwiodawców z mojego nr telefonu wysyłane będą sms o akcji.  Prosimy o pomoc w informowaniu o akcji – mówi prezes.

Dzielimy się sobą z potrzebującymi, wiemy jakie są obostrzenia przy oddawaniu krwi, nowa sytuacja wprowadza wymóg zachowania bezpiecznej odległości między sobą. Każdy krwiodawca który może oddać krew,  niech stawi się na akcji – „jak nie my to kto – pomoże” – podkreśla Janusz Kasprzak

Radio Centrum Oddaj krew


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska