Odnowa ogrodu, którego projekt stworzył 140 lat temu ogrodnik Adam Kubaszewski

Avatar photoIrena Kuczyńska5 czerwca 20244min
ogrod8-1280x853.jpg
Trwa rewitalizacja ogrodu ziołowo - kwiatowego, który jest częścią parku - arboretum w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Prace prowadzone są według zapisów zawartych w historycznych źródłach  ukazujących ogrody zakładane przez ogrodnika Czartoryskich Adama Kubaszewskiego w 1880 roku.
Projekt ogrodu wg Adama Kubaszewskiego
Pierwotnie to miejsce było ogrodem gdzie rosły drzewa owocowe: jabłonie, grusze śliwy ale też  morele brzoskwinie. Do nich przylegały winnice pod szkłem. Szczepy winorośli sadzone ręką Adama Kubaszewskiego przetrwały. Podobnie jak ananasarnia. No i duch miejsca, które do 2000 roku było szkółką Ośrodka Kultury Leśnej.
W 2012 roku stworzono tu ogród kwietno – ziołowy który udostępniono zwiedzającym. Jest on podzielony na 240 kwaterek z ziołami i kwiatami w 6 strefach wg koloru kwitnienia kwiatów. Oddzielnie białe, niebieskie, fioletowe, żółte, oddzielnie zioła i kwiaty wysokie. Kwitną od wczesnej
wiosny do późnej jesieni
.
Zgodnie z zapiskami Adama Kubaszewskiego mają układ geometryczny. Plan parku gołuchowskiego, naszkicowany ręką ogrodnika, został wyróżniony nagrodą na wystawie w Bydgoszczy w 1880 r. Teraz jest czas prac pielęgnacyjnych wokół kwater – formowania obwódek, stożków – podkreśla Tomasz Rakowski – kierownik działu parkowego w OKL-u.
W ogródku oprócz kwiatów, wspomnianych już winnic jest woliera z pawiami i mały labiryncik oraz ławeczki, na których można kontestować przyrodę. W sumie w tym miejscu znajduje się ponad 400 gatunków kwiatów, byli oraz ziół. W większości opisanych.
Filmik z prac w kwietnym ogródku  TUTAJ

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska