Problemy z wodą w Pleszewie. Ludzie są wściekli, władza się tłumaczy

Irena Kuczyńska18 czerwca 202139min0
Władze Miasta i Gminy Pleszew zaapelowały w piątek o ograniczenie zużycia wody, o niepodlewanie ogródków. Zakręcono dopływ wody do Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Ale wody zaczęło brakować także w mieszkaniach. Pleszewianie się wkurzyli. W sobotę burmistrz wydał oświadczenie
201628410_198744412251776_8682802920385706260_n-1.jpg

Uczestniczący w piątkowej konferencji prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Grzegorz Knappe poinformował, że niedostatek wody nie jest awarią. Po prostu w ostatni czwartek pleszewianie zużyli 5 200 m3 wody, co jest swoistym rekordem i największym poborem od 2019 roku. Do tzw. celów bytowych potrzeba 2500 m3 wody.

Znaczy to, że więcej niż połowa zużytej w czwartek wody, została przeznaczona do podlewania ogródków. Podczas gdy pomiędzy godziną 1.00 w nocy a 5.00 pobór wody jest 40 do 86 m3 na godzinę, to pomiędzy 17.00 a 20.00, kiedy ludzie podlewają, pobór wody sięga 333 m3 na godzinę. Stacja uzdatniania wody nie nadąża z uzupełnianiem zbiornika, stąd problemy z wodą – tłumaczył prezes Knappe.

Mówił, że można zwiększyć ilość przepływu wody przez stację, można wybudować kolejny zbiornik, ale oba pomysły są kosztochłonne. Dlatego trzeba racjonalnie wodą gospodarować. Dopóki nie napełnią się zbiorniki, czyli do najbliższego wtorku, trzeba wodę w mieście i gminie oszczędzać i używać jej tylko do celów bytowych, dlatego też wyłączono wodę na działkach i zmniejszono napięcie w sieci.

Zaprzestano  podlewania roślin przy Placu Powstańców i podlewanie drzew na Rynku. Kiedy już po wtorku wody będzie więcej i tak ją trzeba oszczędzać, zwłaszcza, że gmina Pleszew jest uboga w wodę. Trzeba zacząć przechwytywać deszczówkę a zbiorniki przydomowe napełniać nocą – sugeruje burmistrz Andrzej Jędruszek.

PLESZEWIANIE SĄ WŚCIEKLI, bo wody brakowało nie tylko na działkach ale też w domach, zwłaszcza na wyższych piętrach, oto część komentarzy, które pojawiły się pod postem na profilu Irena Kuczynska blog

Sebastian Wieruszewski

4 piętra wcale nie mają wody !!!!!!!

Bartosz Bernat

No jeszcze ceny w górę rzucić. Siedzi jedna liga x lat zero inwestycji w tym kierunku. Tylko się śmiać.

Sylwia Radek Spalony

Rozumiem że wody już zabrakło! Na Mieszka nie ma wody ani do picia, ani do mycia a o zmywaniu i praniu nie wspomnę!!!!
A może iść na myjnie samochodowe tam wody nie brakuje.A jest ich sporo w Pleszewie.

Beata Szablewska

  • To chyba im się kurki pomyliły bo wody w domach nie ma!!!!
  • Chyba im się w głowie poprzewracało to niech zaprzestanana również podlewać zieleń która posadzili oraz niech nie podlewaja boisk !!!!! TAKI APEL!!!!
Porażka żeby zbiorniki puste były. Zakręca wode i ludzie mają śmierdzieć po 3 dni? Jaka gmina takie zasoby. Trzeba iść myć skrzydła w fontannie za 400 koła to będzie prestiż. Jutro ide na szałer o poranku z widokiem na ratusz:)

Łukasz Kaźmierczak

Sami nie wiedzą gdzie awarii szukać …norma….kto pamięta kiedy rozkopywali gdy pękały rury ?lata 90te teraz nastąpi powrót do łatania jak i rur tak i dziur w drogach asfaltowych….😉bo korzenie rozsadziły…za chwilę drzewa pleszew rozsadza…a woda…

Zobacz więcej
Trochę to przerażające.

Sławomir Piasecki

Jutro mydło i pod fontannę
ograniczyć a zakręcić wode to różnica

Marcin Maciejewski

Zakręcanie czy awaria niech w końcu podadzą komunikat jakikolwiek … Bo co telefon to inna informacja.

NAJNOWSZY KOMUNIKAT Z RATUSZA pisze burmistrz Arkadiusz Ptak 19 czerwca 2021

Mieszkańcy MiG Pleszew‼️

Informuję, że wczoraj (18.06.) z powodu bardzo dużego i trwającego kilka dni rozbioru wody (z 2.600 m³/dobę w „normalne dni” do 5.200 m³/dobę) w miejscowościach zasilanych z wodociągu wystąpiły przerwy w jej dostawie. Konieczne było w takiej sytuacji obniżenie ciśnienia do minimalnego, aby zapewnić ciągłość dostaw wody do Centralnej Stacji Wodociągowej. Spowodowało to również czasowy brak wody w kranach w niektórych miejscowościach Gminy Pleszew oraz na niektórych ulicach w Pleszewie.

W nocy zostały podjęte dodatkowe działania w celu zwiększenia ilości wody podawanej do sieci poprzez wymianę pompy na bardziej wydajną w studni na ujęciu, co spowodowało zapewnienie odpowiedniej ilości wody do podniesienia ciśnienia. Wymiany dokonano dziś w godz. 4.30-8.30.

❗W chwili obecnej ciśnienie w sieci wodociągowej stabilizuje się‼️

By sytuacja ta się nie powtórzyła, cały czas apeluję o radykalne ograniczenie używania wody do podlewania trawników, ogródków oraz napełniania basenów ogrodowych.

W związku z licznymi zapytaniami informuję ponadto, że fontanna na rynku działa w „obiegu zamkniętym” tj. woda nie jest pobierana z sieci. Pod fontanną znajduje się zbiornik, filtry oraz mini stacja uzdatniająca tę wodę.