Okrągłe urodziny absolwenci “Staszka” będą świętować razem

Irena Kuczyńska7 lipca 20226min
Rok temu obchodzili pięćdziesięciolecie matury, w sobotę świętują swoje urodziny - okrągłe - absolwenci pleszewskiego liceum - rocznik 1971.
291902944_520007253247196_4464634435920855516_n-1.jpg

 

Do ostatniej chwili trwały przygotowania do imprezy, która ma się odbyć w “Impresji”. Kompletowano listę uczestników. Przeglądano stare zdjęcia, a tych w albumie Grażyny Kuś jest dużo, zarówno tych z czasów nauki w Liceum im. St. Staszica w Pleszewie  jak i ze zjazdów, które ten rocznik organizuje sobie od wielu lat.Teraz wymyślili sobie urodziny.

Zaczęło się od 50 – lecia matury

Grażyna i Mariola Hajdasz – Wiszniewska, z którymi spotkałam się na kawie kilka dni temu, opowiadały mi o pomyśle na klasowe urodziny, który zrodził się tuż po zjeździe zorganizowanym w 50. rocznicę ukończenia szkoły. Sprawy w swoje ręce wzięły wspomniane już Mariola i Grażyna oraz Hanka Zawiślak, Adela Grala – Kałużna i Maja Czyżak.

Pamiętają o nauczycielach

Dotarły do dawnych kolegów, którzy w latach 1967 – 1971 uczęszczali do trzech licealnych klas. Wychowawcą klasy VI a  był najpierw prof. Tadeusz Miszke, a kiedy przeszedł na emeryturę, prof. Klotylda Dixa.  Klasa IV b miała jednego wychowawcę przez cztery lata – był nim prof. Antoni Jabczyński.  I klasa IV c, z wychowawczynią, prof.Danutą Chorodeńską. Na urodziny klasowe zapisało się 45 osób. Wśród zaproszonych są nauczyciele.

Urodziny to czas wspomnień

.

Znali się i lubili

Kiedy we wrześniu 1972 roku rozpoczynałam pracę w pleszewskim “Staszku”, grono pedagogiczne było w zasadzie takie jak rok wcześniej, kiedy bohaterowie tego artykułu zdawali maturę. Przeczytacie o  nich w linku poniżej:

Nauczyciele pleszewskiego liceum we wrześniu 1972 roku

Rocznik matury 1971 – nie był liczny. W trzech oddziałach było około 90 uczniów. Wszyscy się  znali i lubili – co zgodnie podkreślają moje rozmówczynie. Niektórzy znali się od przedszkola inni z podstawówki, reszta się wpisała w tę przyjacielską przestrzeń.

Urodziny to czas wspomnień i oglądania zdjęć z lat szkolnych

Chętnie się spotykali

Dlatego po spotkaniu z okazji 50. urodzin, które odbyło się w Murzasichle, postanowili co roku spędzać ze sobą po kilka dni. Tym sposobem zwiedzili wiele ciekawych miejsc w Polsce, m.in. Lidzbark Warmiński, Bydgoszcz, Kazimierz Dolny. Zwykle  było zwiedzanie i integracja. Powstała z tego książeczka, której można pozazdrościć.

 

Będzie spotkanie

W najbliższą sobotę się spotkają, zaczną świętowanie w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. A potem przejadą do “Impresji” żeby powspominać dawne szkolne dzieje, pooglądać zdjęcia, poplotkować o sprawach, które tylko przyjaciółka ze szkoły zrozumie. A ja będę się wsłuchiwać w te opowieści i  co się da, to opiszę na blogu.

We wrześniu 2016 roku na innym portalu pisałam o zjazdach rocznika 1971 Zjazdy absolwentów “Staszka” rocznik 1971