Pandemia w Pleszewie

Irena Kuczyńska28 maja 20203min
Test-and-go-@-czolo.jpg

640 mieszkańców powiatu pleszewskiego skorzystało z badań przesiewowych na COVID-19 w samochodowym centrum badań „Test and go” przy Parku Wodnym „Planty.

Pracownicy sezonowi z Ukrainy, którzy stale przebywają w miejscu swojej pracy, będą nieodpłatnie testowani w punkcie Drive Thru przy Pleszewskim Centrum Medycznym – powiedział pleszewski starosta Maciej Wasielewski podczas cotygodniowej narady z burmistrzami, wójtami i szefami jednostek powiatowych.

Z informacji przekazanych przez rzecznika powiatu Tomasza Wojtalę wynika, że sytuacja epidemiologiczna w powiecie się stabilizuje. Od początku epidemii 183 osoby były zakażone, wyzdrowiało 127 osób, 9 zmarło.
Aktualnie na kwarantannie przebywa 107 osób, w tym 46 po kontakcie z zakażonym, 28 z przekroczenia granicy. Osoby, które skorzystały z badań przesiewowych w samochodowym centrum badań “Test and go” czekają na wyniki. Stabilizuje się sytuacja szpitalu pleszewskim ale przy wejściu nadal obowiązują zasady epidemiologiczne.
Aktualnie na oddziałach szpitalnych przebywa 214 pacjentów, wznowiono działalność poradni, ograniczenia są w pracowni gastroskopii i kolonoskopii. Ryzyko epidemiologiczne jest w kolejkach do poradni, trzeba tu szczególnie przestrzegać zasad epidemiologicznych.

Jeśli chodzi o Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie, sytuacja jest opanowana, personel domu przechodzi testy genetyczne przed objęciem kolejnej zmiany tygodniowej (w ramach specjalnej ścieżki badań dla DPS). Nowo przyjęci pensjonariusze, a jest ich 10, przed przybyciem do Pleszewa odbędą 14 – dniową kwarantannę w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Warto dodać, że koszty walki z epidemią w DPS- ie w Pleszewie wyniosły do tej pory 500.000 zł.