Energia ze słońca w starostwie

Irena Kuczyńska25 listopada 20204min
Panele-fotowoltaiczne-w-Pleszewie.jpg

W środę powinien  nastąpić rozruch instalacji fotowoltaicznej na budynku Starostwa Powiatowego w Pleszewie. Moc instalacji – 34 KW, koszt prawie 128 000 zł.  Wg symulacji już w pierwszym roku powiat zaoszczędzi 16 700 zł na opłatach za energię elektryczną.
W kolejnych latach kwoty te będą większe – powiedziała radiu Centrum Izabela Wasińska – zastępca naczelnika wydz. nieruchomości, inwestycji i rozwoju w Starostwie Powiatowym w Pleszewie.


Ale panele to nie tylko oszczędności finansowe ale też ograniczenie emisji dwutlenku węgla w powietrze – rocznie 22 000 kg. Ta cyfra robi wrażenie. Panele zainstalowano na dachu budynku B Starostwa Powiatowego w Pleszewie, bo tylko ta lokalizacja spełnia warunki, dlatego zainstalowano tam maksymalną ilość paneli. Dach głównego budynku jest osłonięty drzewami, a tych władze powiatu nie chcą wycinać.  Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski przewiduje, że  koszty instalacji – 128 000 zł, zwrócą się w ciągu 6,7 lat. A firma instalująca daje na nie 25 lat gwarancji.  Panele wyprodukują energię dla budynku A i B a że urząd pracuje w dzień, więc energia z paneli będzie produkowana na bieżąco. Zgodnie z symulacją w pierwszym roku instalacja wyprodukuje 46,8 procent rocznego zapotrzebowania siedziby Starostwa Powiatowego  na energię. Da to 16 700 złotych oszczędności. W kolejnych latach kwota oszczędności ma wzrastać.  Panele fotowoltaiczne zainstalowano też na siedzibie Zarządu Dróg Powiatowych. Starosta planuje ich montaż też Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie albo na Domu dziecka przy Osiedlowej.