Energia ze słońca w starostwie

Avatar photoIrena Kuczyńska25 listopada 20204min
Panele-fotowoltaiczne-w-Pleszewie.jpg

W środę powinien  nastąpić rozruch instalacji fotowoltaicznej na budynku Starostwa Powiatowego w Pleszewie. Moc instalacji – 34 KW, koszt prawie 128 000 zł.  Wg symulacji już w pierwszym roku powiat zaoszczędzi 16 700 zł na opłatach za energię elektryczną.
W kolejnych latach kwoty te będą większe – powiedziała radiu Centrum Izabela Wasińska – zastępca naczelnika wydz. nieruchomości, inwestycji i rozwoju w Starostwie Powiatowym w Pleszewie.


Ale panele to nie tylko oszczędności finansowe ale też ograniczenie emisji dwutlenku węgla w powietrze – rocznie 22 000 kg. Ta cyfra robi wrażenie. Panele zainstalowano na dachu budynku B Starostwa Powiatowego w Pleszewie, bo tylko ta lokalizacja spełnia warunki, dlatego zainstalowano tam maksymalną ilość paneli. Dach głównego budynku jest osłonięty drzewami, a tych władze powiatu nie chcą wycinać.  Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski przewiduje, że  koszty instalacji – 128 000 zł, zwrócą się w ciągu 6,7 lat. A firma instalująca daje na nie 25 lat gwarancji.  Panele wyprodukują energię dla budynku A i B a że urząd pracuje w dzień, więc energia z paneli będzie produkowana na bieżąco. Zgodnie z symulacją w pierwszym roku instalacja wyprodukuje 46,8 procent rocznego zapotrzebowania siedziby Starostwa Powiatowego  na energię. Da to 16 700 złotych oszczędności. W kolejnych latach kwota oszczędności ma wzrastać.  Panele fotowoltaiczne zainstalowano też na siedzibie Zarządu Dróg Powiatowych. Starosta planuje ich montaż też Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie albo na Domu dziecka przy Osiedlowej.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska