Parafia zwróciła dotację, szuka nowej

Avatar photoIrena Kuczyńska16 września 20203min
kolegoiata-i-pałac-infułatów-z-lotu-ptaka-2.jpg

Parafia w Choczu (pow. pleszewski) musiała oddać Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego 140 000 zł dotacji pozyskanej na odnowienie lewej nawy chockiej kolegiaty.

Pozyskiwanie kolejnych środków na dokończenie remontu – XVII – wiecznego kościoła Franciszkanie postanowili zlecić pracowni projektowej z Poznania, która specjalizuje się w pozyskiwaniu pieniędzy na renowację zabytków. Firma ta pilotuje wniosek kaliskiej kurii o pozyskanie dotacji z Funduszy Norweskich na remont przylegającego do kolegiaty Pałacu Infułatów w Choczu.Proboszcz parafii w Choczu ojciec Medard Hajdus potwierdza, że przyznaną przez ministerstwo kultury dotację na odnowienie lewej nawy w chockiej kolegiacie, trzeba było zwrócić.
Remont kolegiaty na ostatniej prostej TUTAJ

Przysłany przez konserwatora zabytków specjalista, po dokładnym zbadaniu sklepienia, stwierdził, że  jest ono tak zniszczone, że samo odnowienie, na co pozyskano dotację, nie uratuje lewej nawy. Potrzebny jest duży remont i większe pieniądze, których parafia bez pomocy fachowców nie znajdzie.
Remont kolegiaty pod znakiem zapytania TUTAJ
Dlatego zaproszono do współpracy pracownię projektową z Poznania, wyspecjalizowaną w szukaniu korzystnych dotacji. Pracownik firmy spotkał się w Choczu z przedstawicielami Stowarzyszenia „Ratujemy naszą kolegiatę”.
Ojciec Medard mówi, że jest to ta sama firma, która pilotuje wniosek kurii biskupiej w Kaliszu o dotację z Funduszy Norweskich na remont przylegającego do kolegiaty Pałacu Infułatów w Choczu, gdzie jest zaplanowana siedziba  muzeum, być może diecezjalnego.
Przypomnijmy, że 9 lat temu nadzór budowlany wyłączył kolegiatę z użytkowania. Natychmiast w Choczu powstało Stowarzyszenie Ratujemy naszą kolegiatę, które rzeczywiście ratuje XVII – wieczny zabytkowy obiekt. Stan prac remontowych ojciec Medard ocenia na 70 procent.

Choczanie ratują swoją kolegiatę

W kościele kolegiackim w Choczu pochowane jest serce ostatniego kardynała Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Jana Aleksandra Lipskiego.

RADIO CENTRUM Dotacje dla kolegiaty


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska