Parking przy dworcu w Kowalewie będzie gotowy do końca maja

Avatar photoIrena Kuczyńska19 kwietnia 20234min
340991788_1229886901255323_3187996962552021852_n.jpg
Do końca maja zakończy się budowa parkingu przy dworcu kolejowym w Kowalewie, gdzie jest stacja kolejowa miasta Pleszewa. Parking na prawie 70 aut, z infrastrukturą, buduje lokalna firma. W ostatnich dniach odbywało się burzenie dawnej stacji pomp przy kolejowej wieży ciśnień, która pozostanie.

 

Parking przy dworcu w Kowalewie jest jednym z trzech, które miasto Pleszew buduje w ramach jednej inwestycji „Parkuj i jedź”.

Wieża pozostanie

Największy, na 200 aut, ze zbiornikiem na deszczówkę, oddano w tym tygodniu na terenach pokolejowych, przy ulicy Ogrodowej w Pleszewie.

Czytaj: Przy Ogrodowej zaparkowały pierwsze samochody

Po modernizacji jest parking przy cmentarzu komunalnym w Pleszewie. Do końca maja zakończy się budowa parkingu w Kowalewie na placu pozyskanym od PKP pomiędzy budynkiem dworca a wieżą ciśnień, którą pobudowali Niemcy w 1941 roku w ramach planu „Otto”. Wieża pozostanie, w przeciwieństwie do stacji pomp, która została we wtorek wyburzona. Na to wyburzenie miasto musiało uzyskać zezwolenie od konserwatora zabytków i od PKP, dlatego burzenie mogło się odbyć dopiero teraz – wyjaśnia Andrzej Jędruszek zastępca burmistrza Pleszewa. Dodaje, że wieża została zabezpieczona i poczeka na zagospodarowanie. Jest pomysł, brakuje pieniędzy.

Wieża i budynek, który został wyburzony
Wyburzanie dawnej stacji pomp w Kowalewie foto Tomasz Lewandowski
Stacja pomp wyburzona
Auta, drzewa, krzewy

Prace na parkingu są zaawansowane.Docelowo powstanie tu prawie 70 miejsc postojowych, będą dwa stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych, wiata dla rowerów, teren został odwodniony, będzie oświetlony 20. lampami, obsadzony 37. drzewami – klonami zwyczajnymi, klonami czerwonymi i  lipami oraz 1000 krzewów. Nie zabraknie ławek.

Wieża z budynkiem przed wyburzeniem, parking w budowie
Parking w budowie foto Tomasz Lewandowski
Parking w budowie foto Tomasz Lewandowski
Parking w budowie foto Tomasz Lewandowski
Parking w budowie foto Tomasz Lewandowski

Na  budowę parkingu, który ułatwi życie pleszewianom dojeżdżającym pociągami w kierunku Poznania, bądź Ostrowa Wlkp. miasto pozyskało dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych Polski Ład Inwestycję realizuje firma Tomasza Lewandowskiego z Kowalewa.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska