Pierwsze szczepienia przeciwko Covid-19 w Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska29 grudnia 20204min
szczepienia-czolo.jpg

Rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19 w pleszewskim szpitalu. W pierwszej transzy do szpitala, który jest węzłowy,  z Agencji Rezerw Materiałowych dotarło 450 szczepionek przeciwko Covid-19. Mają zostać wykorzystane w ciągu trzech dni. Trzeba zatem zaszczepić w ciągu jednego dnia 150 osób.

Do tej pory decyzję o chęci zaszczepienia podjęło 500 pracowników szpitala oraz 356 osób zatrudnionych w innych podmiotach medycznych.  W szpitalu  pracuje  530 osób na etatach a współpracuje na stałe blisko 200 osób, które mogą zaszczepić się również w innych miejscach swojej pracy. Jako jeden z pierwszych zaszczepił się dyrektor medyczny PCM dr n.med. Ryszard Bosacki.

Szczepienie poprzedza badanie lekarskie. Po jej podaniu szczepiony poddany jest obserwacji, na wypadek ewentualnych reakcji alergicznych. Do tej pory przeprowadzone szczepienia odbyły się bezproblemowo – u żadnej z zaszczepionych osób nie zaobserwowano niepożądanej reakcji na szczepionkę – podkreśla rzecznik szpitala Ireneusz Praczyk.

Szczepienia  są prowadzone równocześnie na wszystkich szpitalnych oddziałach, gdzie szczepi się personel medyczny  i pomocniczy.  Natomiast osoby z zewnątrz, zatrudniane w innych podmiotach medycznych oraz pracownicy administracyjni,  szczepią się  w dedykowanych do tego celu pomieszczeniach usytuowanych bezpośrednio przy wejściu do szpitala od ul. Poznańskiej (dawna poradnia chirurgiczna).
Szczepienia przeciwko Covid-19  są sporym wyzwaniem logistycznym. Musimy zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania szczepionek oraz zorganizować szczepienia tak, aby  nie  kolidowały z pracą na oddziałach. Do tej pory wszystko przebiegało sprawnie i mam nadzieję, że w tej kwestii nic się nie zmieni. Planujemy  zakończenie pierwszej tury  do 31 grudniazapewnia  Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Kolejne dawki szczepionki będą docierały do PCM sukcesywnie, tak aby możliwa była jak najszybsza  immunizacja  pozostałych pracowników medycznych i niemedycznych. Kolejne szczepienia obejmą pracowników podmiotów zewnętrznych – sanepidów  i domów pomocy społecznej.

Niezależnie od prowadzenia akcji szczepień dla „medyków”, pleszewski szpital zgłosił gotowość do uczestnictwa w Narodowym Programie Szczepień populacyjnych, co zapewni mieszkańcom powiatu pleszewskiego dostęp do szczepień przeciw COVID-19.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska