Pieszy rajd trasą kolejki z Krotoszyna do Broniszewic? Jest pomysł! Co wy na to?

Avatar photoIrena Kuczyńska21 kwietnia 20226min
Parowoz-Px48-1775-dobrzyca-1980.jpg
Pojawił się pomysł na pieszy rajd  trasą kolejki wąskotorowej od Krotoszyna do Broniszewic. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Rafał Krupa - jego narzeczona mieszka w Dobrzycy. To tu zafascynował się historią kolejki.

 

Kilkanaście  dni temu otrzymałam wiadomość od pana Rafała, jak się później okazało, zafascynowanego historią Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej, która kursowała na trasie z Krotoszyna do Pleszewa a od stycznia 1945 roku, także do Broniszewic. I tu szczegół, jakże ważny. Mimo iż była to Krotoszyńska Kolej Dojazdowa, siedziba zarządu była w Pleszewie.

Historia kolejki, po której zostały dworce i wspomnienia
Rafał Krupa ma pomysł na rajd trasą kolejki
Pieszo śladem kolejki

 Wpadłem na pomysł, aby całą trasę (49,5 km) przejść pieszo w ramach hołdu dla tej nieco już zapomnianej kolejki. Trasa biegnie od Broniszewic, przez Pleszew, Dobrzycę aż do stacji Krotoszyn Wąskotorowy. Poszczególne przystanki i przebieg  trasy kolejki można znaleźć w kilku miejscach w Internecie, ale brakuje porządnej mapy, dzięki której można by odtworzyć trasę tej niegdyś popularnej kolejki – pisze Rafał Krupa – wywodzący się ze Stargardu – mieszkaniec Poznania.

Rajd na raty

Pasjonat historii i turystyki pieszej, pewnie też kolejek, ma pomysł na pieszy rajd trasą kolejki. Jest to prawie 50 km. Zatem zamierza ją podzielić na pół i rozłożyć na dwa dni.

Krotoszyn Wąskotorowy – tu by wystartował rajd trasą kolejki

Pierwszego dnia chce  przejść  25,5 km od stacji Krotoszyn Wąskotorowy do stacji Dobrzyca. Na następny dzień pozostanie mu – jak pisze – 24 km od Dobrzycy do Broniszewic.

Dworzec w Dobrzycy 1983 archiwum Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej
Kolejarz podpowie

Pan Rafał chciałby wędrować dokładnie tędy, którędy biegły tory. Nie będzie to bardzo trudne, zwłaszcza że znaczna część trasy ciuchci była wytyczona wzdłuż drogi powiatowej z Pleszewa do Krotoszyna.

Tory – resztki trasy kolejki – foto Rafał Krupa

Chociaż, są odcinki, gdzie może być problem – bo tory odbijały nieco od drogi – co powiedział mi Antoni Moch, emerytowany kolejarz, który prowadził ciuchcię z Pleszewa do Krotoszyna i nadal trasę ma w przysłowiowym paluszku.

Antoni Moch

W kolejnym poście na blogu ją opiszę – korzystając ze wspomnień kolejarza. Będzie to mój osobisty wkład w realizację pomysłu kolejowego entuzjasty.

Rajd większą grupą?

Rafał Krupa ma pomysł na rajd trasą kolejki w większej grupie. Być może byliby Państwo zainteresowani stworzeniem takiego rajdu pieszego dla większego grona kolejowych entuzjastów? Jestem otwarty na wszelkie propozycje z Państwa strony, jak również chętnie udzielę wszelkiej pomocy – zapewnia pasjonat kolejek i pieszych wędrówek. I zaprasza nie tylko pasjonatów pieszych wędrówek ale też tych, którzy kochają kolejki i mieli przodków – kolejarzy!  Wspólnie z panem Rafałem zapraszamy do udostępnienia zdjęć, mapek, pamiątek po pleszewskiej kolejce.

Ciuchcia na trasie
Zdjęcie kolejki w Dobrzycy wywołało falę wspomnień
W Pleszewie powstanie Muzeum Kolei Wąskotorowej
Pleszew Wąskotorowy – tu powstanie Muzeum Kolejki Wąskotorowej

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska