Pleszew będzie mieć Wielofunkcyjne Centrum Rozwoju

Irena Kuczyńska7 października 20234min
Rozpoczęła się budowa Compact Lab czyli Wielofunkcyjnego Centrum Rozwoju z miejscami noclegowymi i salami konferencyjnymi.
1-1.jpg

Compact Lab Pleszew ma pełnić trzy funkcje, które mają się wzajemnie przenikać – co podkreśla na spotkaniach z pleszewianami burmistrz Arkadiusz Ptak.

Miejskie laboratorium

Compact Lab Pleszew ma być czymś na wzór istniejących w dużych miastach URBAN LAB, czyli miejskiego laboratorium, w którym spotkają się przedsiębiorcy, zwłaszcza młodzi oraz społecznicy, chcący działać na rzecz miasta i poprawy jakości życia mieszkańców.

Wizualizacja – tak będzie w nocy wyglądać Compact Lab Pleszew
Wizualizacja – tak będzie w dzień wyglądać Compact Lab Pleszew
Inkubator przedsiębiorczości

Znajdzie się tu miejsce dla inkubatora przedsiębiorczości, gdzie młodzi pleszewianie będą  mogli taniej wynająć lokal pod swoje biznesy. W inkubatorze będą mogli korzystać z fachowego doradztwa. A w przestrzeni co-workingowej, pracować, korzystać ze wspólnej infrastruktury. Idealne miejsce dla freelanserów.

Hotel z zapleczem konferencyjnym

W budynku znajdzie się też przestrzeń hotelowa na 39 miejsc w standardzie trzygwiazdkowym z zapleczem konferencyjnym (4 sale konferencyjne) i bazą gastronomiczną. Nową jednostką ma zarządzać Spółka Sport Pleszew. Wielofunkcyjne Centrum Rozwoju to ostatni element zagospodarowania terenów pokolejowych.  Architektonicznie budynek ma współgrać z biblioteką i Zajezdnią Kultury.

Budowa ruszyła

Compact Lab przy Zajezdni i bibliotece

Plany były inne

Warto przypomnieć, że wg wcześniejszych planów, miał być w tym miejscu budynek usługowo – mieszkalny. Natomiast na hotel miała być przeznaczona kamienica przy ul. Kaliskiej 2. Ale są problemy z potomkami przedwojennych właścicieli kamienicy Bendlewiczów. Próbują oni w sądzie dowieść, że mają do niej prawo. Sprawa toczy się kilka lat. Stąd zmiana planu na zagospodarowanie działki u zbiegu Ogrodowej i Kolejowej.

Sąd orzeknie do kogo należy kamienica przy Kaliskiej 2

Compact Lab przy Zajezdni i bibliotece

Budowa za 21 milionów

Koszt budowy sięga 21 000 000 zł, z tego 12 000 000 zł to dotacja z  budżetu państwa. Budowa ma się zakończyć do czerwca 2025 roku.