Pleszew dla Ukrainy – ludzie pomagają ludziom!

Irena Kuczyńska27 lutego 20224min
Do Pleszewa przyjeżdża coraz więcej uchodźców z Ukrainy. Jedni do swoich bliskich, którzy tu pracują, inni korzystają z dachu nad głową, który oferują pleszewianie. Na Facebooku powstał też profil "Pleszew dla Ukrainy", gdzie trwa wymiana ofert dotyczących pomocy.
Pomoc-dla-Ukrainy.jpg
Pleszew dla Ukrainy

Do grupy w ciągu kilku godzin zapisało się ponad 1100 osób. Na poniedziałek burmistrz Pleszewa zwołuje sztab zarządzania kryzysowego. Pierwsi uchodźcy dotarli do Pleszewa w nocy z piątku na sobotę. Są to kobiety z dziećmi – w większości rodziny Ukraińców, którzy w mieście pracują. Pomagają im pracodawcy. Zebrane w bibliotece dary, już wczoraj zostały wykorzystane przez rodziny przybyszów ze wschodu.

Pleszew dla Ukrainy
Dary zebrane w bibliotece trafiły do potrzebujących
Jadą uchodźcy do Pleszewa

Jednak do miasta przybywają nie tylko Ukraińcy łączący się ze swoimi rodzinami ale też osoby zaproszone przez pleszewian, którzy zapewniają im dach nad głową i wyżywienie.

Wojna na Ukrainie przeraża Ukraińców mieszkających w Pleszewie

W tej chwili do miasta zmierza też trzyosobowa rodzina uchodźców z Odessy, która od czterech dni jest w drodze pociągiem przez Mołdawię, Rumunię, Węgry, Austrię, Czechy do Warszawy i stąd do Pleszewa do znajomych Ukraińców, którzy już zdążyli się w mieście zadomowić i chcą im pomóc, chociaż sami tej pomocy jeszcze potrzebują.Tymczasem na Facebooku zaczęły pojawiać się informacje zamieszczane przez osoby aktywnie zaangażowane w pomoc dla uchodźców dlatego

Agnieszka i Artur Kowalscy Kontakt Artur tel: 606320030, Agnieszka : 606285608

utworzyli na portalu grupę: Pleszew dla Ukrainy, gdzie pleszewianie, w tym lekarze, biura prawne, oferują pomoc dla przybyszów.

Dary trafią w jedno miejsce

W zasadzie na każdą prośbę m.in. o pieluchy, o lekarstwa, o meble, jest natychmiastowa reakcja. Jeśli chodzi o zbiórki darów, które trwają w mieście od dwóch dni, burmistrz Arkadiusz Ptak poinformował, że wszystkie dary zbierane w różnych miejscach, trafią do magazynu w Przedsiębiorstwie Komunalnym przy ul. Polnej 71 i tam będą dystrybuowane.

Sztab w poniedziałek, demonstracja w niedzielę

W poniedziałek w ratuszu odbędzie się spotkanie sztabu zarządzania kryzysowego.  Uczestnicy spotkania omówią szczegóły funkcjonowania przybyszów z Ukrainy w Pleszewie. W niedzielę na godzinę 16.00 odbędzie się na pleszewskim Rynku demonstracja przeciwko wojnie w Ukrainie.

Czytaj też: Pleszewianin z Moskwy o wojnie na Ukrainie
Pleszew dla Ukrainy – demonstracja
Dary jadą na Ukrainę

W poniedziałek w kierunku granicy z Ukrainą pojedzie kolejny bus z darami dla podopiecznych sióstr dominikanek, które prowadzą domy w Czortkowie i w Żółkwi i pozostały ze swoimi podopiecznymi. Gdzie i kto zbiera dary o tym w tym linku:

Pomoc dla Ukrainy organizują dominikanki