Pleszew pamięta o Powstaniu Wielkopolskim

Avatar photoIrena Kuczyńska26 grudnia 20183min
powstanie-Kopiowanie-czolo.jpg

Znicze, syreny, modlitwa, bieg, flagi  – tak Pleszew uczci 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Mieszkańcy miasta spotkają się 27 grudnia 2018 roku na Rynku przy pomniku Powstania Wielkopolskiego. Zamierzają uczcić rocznicę zapaleniem 100 zniczy.

O godzinie 16.40 na terenie Pleszewa zostanie nadany ćwiczebny sygnał akustyczny – dźwięk ciągły syren, trwający jedną minutę.

Początek uroczystości organizowanych przez MiG Pleszew o godzinie 17.30 na Rynku przy pomniku Powstania Wielkopolskiego, gdzie w obecności pocztów sztandarowych instytucji, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańców miasta Pleszewa, zostaną złożone kwiaty i zapłoną znicze.

Potem korowód ze sztandarami na czele przejdzie do kościoła Ścięcia św. Jana Chrzciciela. O 18.00 rozpocznie się msza św. za uczestników Powstania Wielkopolskiego i animatorów pleszewskich wydarzeń przełomu lat 1918 i 1919 oraz za ofiary I wojny światowej, po której pojawiła się szansa na odrodzenie państwa polskiego.

Także o 18.00 z pleszewskich Plant wyruszy truchtem grupa uczestników Biegu w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim. O 19.00 wszyscy spotkają się na cmentarzu przy powstańczej zbiorowej mogile.

100 zniczy na 100 - lecie Powstania Wielkopolskiego

Można też zabrać swoje znicze. Pleszewianie powinni też wywiesić w czwartek flagi państwowe.

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska