Pleszew zaproszony przez Paryską Sorbonę do udziału w projekcie DUT czyli “napędzanie zmian miejskich”

Irena Kuczyńska23 listopada 20227min
Kompaktowy Pleszew, realizujący ideę "miasta 15 minut", został zaproszony przez Paryską Sorbonę do konsorcjum, w którym wiele europejskich miast zamierza wspólnie realizować program Driving Urban Transitions czyli "napędzanie zmian miejskich".
kompaktowy2.jpg

 

Do udziału w projekcie Driving Urban Transitions czyli “napędzanie zmian miejskich”, Pleszew został zaproszony dzięki prof. Carlosowi Moreno – z Uniwersytetu Paryskiego Sorbona, który stworzył ideę miasta 15 minut, gdzie wszystko co jest potrzebne do życia, człowiek ma w zasięgu 15 minut drogi pieszo, rowerem lub komunikacją miejską od swojego miejsca zamieszkania.

Pleszew na Twitterze profesora Sorbony

Ideę  miasta kompaktowego czyli  kwadransowego, Kompaktowy Pleszew wdraża od dwóch lat. Prof. Carlos Moreno, który podczas pobytu w Warszawie na konferencji, zauważył folder Kompaktowego Pleszewa, zamieścił na Twitterze film promocyjny miasta TUTAJ, dzięki czemu informacja poszła w świat. A Pleszew został zaproszony do konsorcjum, które będzie aplikować do Unii Europejskiej o środki na wdrażanie polityk miejskich w zakresie zrównoważonej mobilności i mieszkalnictwa – powiedział radiu Centrum Arkadiusz Ptak – burmistrz MiG Pleszew.

Driving Urban Transitions z udziałem Pleszewa
Pleszew jak Wiedeń, Genewa, Glasgow

W projekcie Driving Urban Transitions Kompaktowy Pleszew znalazł się w towarzystwie: Wiednia, Genewy, Glasgow, Belfastu, uniwersytetów w: Lozannie, Monachium, Karlsruhe i Stuttgarcie oraz sieci miast C40 tj. Paryża, Rzymu, Kopenhagi, Sztokholmu i Mediolanu. Europę wschodnią reprezentują tylko dwa miasta : Pleszew w Polsce i Bukareszt w Rumunii.  Wynik wspólnej aplikacji do tego unijnego projektu poznamy w lipcu 2023 roku.

C40 jest siecią największych miast na świecie zaangażowanych w walkę ze zmianami klimatycznymi. C40 wspiera miasta w skutecznej współpracy, wymianie wiedzy oraz prowadzeniu celnych, wymiernych i zrównoważonych działań dotyczących zmian klimatycznych.

 

Film Pleszew Compact City     https://www.youtube.com/watch?v=I-UZp1XjzGQ