Kompaktowy Pleszew

Avatar photoIrena Kuczyńska30 grudnia 20205min
ptak.jpg

Pleszew staje się miastem kompaktowym, czyli takim, gdzie wystarczy 15 minut, aby dotrzeć z miejsca zamieszkania do instytucji zabezpieczających potrzeby życiowe, nie tylko podstawowe. Gdzie dobrze się mieszka, gdzie jest czysto i coraz bardziej ekologicznie – taką wizję rozwoju miasta Pleszewa ma burmistrz Arkadiusz Ptak. O czym mówił podczas ostatniej sesji rady miejskiej.

Miasto niewielkie ale z wszystkimi funkcjami niezbędnymi do życia takimi jak żłobki, przedszkola, szkoły, obiekty sportowe z parkiem wodnym krytym i zaplanowanym na 2021 rok basenem rekreacyjnym dla dzieci, obiekty kultury – muzeum, zajezdnia kultury, biblioteka, kino. A wszystko to w przysłowiowym zasięgu ręki.

Wystarczy 15 minut aby dojść pieszo, dojechać autem, busikami, które wkrótce zaczną kursować po mieście w odstępach 40 – minutowych, skracając pleszewianom czas dotarcia do Rynku, gdzie powstanie przystanek, do szpitala, przychodni, czy na cmentarz lub do marketu.

Busikami po Pleszewie

Dla tych, którzy przemieszczają się na rowerze, wytyczono ścieżki rowerowe a w planie jest ich dużo więcej: w Wierzbowej  do szpitala, w Lipowej, gdzie połączy się z ścieżką w ulicy powiatowej 70 pułku piechoty na działki i  do dworca w Kowalewie.

Z myślą o najmłodszych miasto buduje obok stadionu miejskiego przy ul. Wojska Polskiego miasteczko ruchu drogowego.
Pleszew z miasteczkiem ruchu drogowego

Burmistrz Arkadiusz Ptak chce przekonać młodych ludzi do osiedlania się w Pleszewie. Planuje budowę mieszkań dla tych, którzy nie mają zdolności kredytowej.

Bloki pod wynajem na osiedlu Mieszka I

W trosce o czyste powietrze miasto dokłada do wymiany kotłów, sadzi drzewa i krzewy, urządza nowe skwery. W planie jest budowa ciągu pieszo – rowerowego, który pobiegnie wzdłuż torów kolejki i połączy ulicę Lipową z Targową. Ciąg pieszo – rowerowy jest też planowany od ul. Sienkiewicza do ul. Samulskiego.

A praca? Czas pandemii dowiódł, że i tu nie ma granic możliwości. Można mieszkać w Pleszewie i mieć zdalnego pracodawcę za oceanem. Ale do tego jest potrzebny szybki, szerokopasmowy internet. I te działania burmistrz zamierza wspierać.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska