Pleszewianki świętowały 105 rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych

Avatar photoIrena Kuczyńska27 listopada 202313min
15-1-1280x721.jpg
 Spotkanie z historią zorganizowały panie z Klubu Kobiet Ławka nr 4. Był panel naukowy w bibliotece, był koncert  "Piosenka jest kobietą" a na finał film "Siłaczki" Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

Pierwsza część spotkania zatytułowanego „Głos pleszewskiej wolności w 105. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki” odbyła się w  Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew. O kobietach w historii z perspektywy naukowej  mówiło troje prelegentów. Jako pierwszy dr Adam Kozak przybliżył  biografię Księżnej Anny z Tęczyńskich – renesansowej damy z Pleszewa. Owa pani przez 25 lat, po śmierci swojego męża księcia Zbigniewa Raciborskiego, samodzielnie rządziła miastem Pleszewem i okolicznymi wsiami, należącymi do klucza pleszewskiego. Mieszkała na pleszewskim Zamku. Miasto w tym czasie przeżywało swój rozkwit. Księżna Anna ufundowała kościół św. Ducha ze szpitalem i kaplicę św. Anny w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

Znałam Annę od dawna

Wśród licznych  ciekawostek, które prezentował prelegent, mnie zainteresowała informacja o tym, że Anna Pleszewska mogła pielgrzymować do włoskiego miasta Loretto, gdzie znajduje się dom (z bazyliką), w którym prawdopodobnie przyszła na świat Matka Boska. I tego o księżnej do tej pory nie wiedziałam. Bo znałam od ją kilku lat. Artykuł autorstwa Mileny Stępniak o Annie z Tęczyńskich znalazłam w „Roczniku Pleszewskim 2013”. Zafascynowała mnie; napisałam o pleszewiance post na blogu.

Czytaj:Pani Pleszewska czyli księżna Anna z Tęczyńskich

Kiedy powstał Klub Kobiet Ławka nr 4 podzieliłam się z paniami swoją wiedzą o Annie z Tęczyńskich i jej zasługach dla miasta Pleszewa. A one pomysł na wydobycie księżnej z cienia, z ochotą podchwyciły. Zorganizowały w lipcu Imieniny Anny połączone z odsłonięciem renesansowej ławki w miejscu, gdzie w XVI wieku powstał  kościół  św. Ducha przez nią ufundowany. O księżnej Annie zrobiło się głośno.

Czytaj: Renesansowa ławka księżnej Anny z Tęczyńskich odsłonięta

 

Monika Matyjaszczyk – liderka Klubu Kobiet Ławka nr 4 tłumaczy, że portret Anny powstał dzięki sztucznej inteligencji

 

Kobiety nie ryby, głos swój mają

Kolejny prelegent, zapowiedziany przez Małgorzatę Walendowską, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Michał Jarnecki,  mówił o ciernistej drodze kobiet do prawa wyborczego w wykładzie. Wykład  „Dziewczyny nie ryby, głos swój mają” był inspirujący. Okazuje się, że  najwcześniej, bo już w 1907 roku, w Europie – mogły głosować mieszkanki Finlandii. Najpóźniej – w latach 70. uzyskały prawa wyborcze obywatelki  Szwajcarii. W wykładzie profesora nie zabrakło opowieści o szeptuchach i kobietach palonych na stosie. Ale też o polskich feministkach i sufrażystkach. I refleksji o tym, że nie wszystko jest przez kobiety wywalczone. Nie o wszystkim i nie w każdych okolicznościach, mogą o sobie decydować.

 

Prof. Michał Jarnecki

Trzy kobiety w Radzie Ludowej

Trzeci głos podczas konferencji należał do kobiety – Agnieszki Słupianek – Winkowskiej – regionalistki, badaczki dziejów kobiet, które żyły i pracowały w powiecie pleszewskim, pełniły ważne funkcje ale toną w mrokach historii, zdominowanej przez mężczyzn. Agnieszka podczas konferencji przybliżyła sylwetki trzech ważnych kobiet – członkiń Rady Ludowej, która się ukonstytuowała w Pleszewie 28 listopada 1918 roku. Rada Ludowa powołała szereg komisji w tym finansowej, dla zorganizowania kuchni  dla jeńców i powracających  z niewoli robotników polskich, dla przygotowania administracji powiatowej i miejskiej , dla komunikacji pocztowej i kolejowej, dla spraw szkolnych. Na zebraniu ustalono też listę 12 delegatów  na obrady Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu w dniach od 3 do 5 grudnia 1918 roku.

Anna, Maria i Zofia

Przypomnijmy, że już w październiku 1918 roku, z inicjatywy księdza Kazimierza Niesiołowskiego, pleszewianie zawiązali Tajny Komitet Obywatelski, który w listopadzie przekształcił się w Radę Ludową.  W jej skład weszli przedstawiciele Rady Robotniczej, Rady Żołnierskiej i miejscowego obywatelstwa. Wśród 34 członków były tylko trzy kobiety – Anna Suchocka – aptekarzowa  z Pleszewa   Prezesem został ks. Kazimierz Niesiołowski, zastępcą Artur Szenic z Korzkiew , sekretarką Anna Suchocka. Pozostałe dwie członkinie to: Maria z Bociańskich – Radomska i Zofia Plecińska Tadrzyńska z Czerminka. Na spotkaniu były obecne wnuczki i wnuk pani Zofii. Wzruszona wnuczka Krystyna Salbierz dziękowała za zaproszenie. Wykład Agnieszki zostanie udostępniony na blogu w najbliższych dniach.

Agnieszka Słupianek – Winkowska snuje opowieść herstoryczną o członkiniach Rady Ludowej, która utworzyła się w Pleszewie 28 listopada 1918 roku

Pleszewie 28 listopada 1918 roku.

Obecni na panelu naukowym w bibliotece goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Wśród nich byli potomkowie Zofii Plecińskiej oraz
 potomkini  sióstr Zofii i Anieli Tułodzieckich, jednej z pań, które walczyły o prawo wyborcze dla Polek. Była to, mieszkająca aktualnie w Stanach Zjednoczonych  Dorota Tułodziecka-Adams z mężem  Jeffersonem Adamsem.
Foto Paulina Marciniak
Liderki Klubu Kobiet Ławka nr 4 z dyrektorką biblioteki – Kinga Jaśkowiak, Monika Matyjaszczyk, Zuzanna Musielak – Rybak, Małgorzata Walendowska
Foto Paulina Marciniak
O kobietach w piosence i w filmie
Kolejne punkty programu zrealizowano w Zajezdni Kultury gdzie  odbył się koncert  „Piosenka jest kobietą”. Aleksandra Kamińska – Rykowska śpiewała przeboje z lat 20. XX wieku oraz arie z kobietami w roli głównej. Maria Rutkowska akompaniowała i prezentowała piosenki.
Maria Rutkowska i Aleksandra Rykowska

Posłuchaj: Przetańczyć całą noc  TUTAJ
Posłuchaj: Siedzieliśmy jak w kinieTUTAJ
Na finał wieczoru była projekcja filmu „Siłaczki” Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Jest to  fabularyzowany dokument o pierwszych polskich sufrażystkach, które walczyły o prawa kobiet na przełomie XIX i XX wieku. O filmie opowiedział pleszewski filmowiec Paweł Sarbinowski
Kadr z filmu „Siłaczki”

Danuta Antczak – Burak dziękuje liderkom Klubu Kobiet Ławka nr 4 za zorganizowanie wydarzenia

Potomkini feministek sióstr Tułodzieckich – Dorota Tułodziecka-Adams

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska