
Co szczególnie cieszy organizatorów — co czwarty dawca był nowicjuszem. W sumie 26 osób oddało krew po raz pierwszy, pokazując, że idea honorowego krwiodawstwa wciąż przyciąga nowych ludzi. — To dla nas ogromna radość — podkreśla prezes klubu Janusz Kasprzak, który od dwóch dekad koordynuje akcje w Pleszewie i okolicy. I bardzo dobrze mu to wychodzi. Janusz Kasprzak został uhonorowany tytułem Pleszewianina Roku 2008.

Człowiek Roku Ziemi Pleszewskiej – Janusz Kasprzak
Blisko wielkiego rekordu
Od początku działalności w 2006 roku Pleszewski Klub Krwiodawców klub zorganizował już 104 zbiórki i zgromadził 6930 litrów krwi. Wszystko wskazuje na to, że podczas kwietniowej akcji uda się przekroczyć symboliczną granicę 7000 litrów. W rejestrze krwiodawców widnieje około 2500 osób, które choć raz podzieliły się krwią. Wśród nich są prawdziwi rekordziści — niektórzy oddali nawet 80 litrów. Imponujący wynik ma również Mirosław Bystrzycki — 70 litrów.
Rodzinna tradycja pomagania
Pleszewskie akcje krwiodawstwa od lat mają rodzinny charakter. Wśród stałych uczestników są całe rodziny, m.in. Bystrzyccy, Opielewiczowie i Żychlewiczowie, Sołtysiakowie. Na zbiórki przychodzą także rodzice z małymi dziećmi, które często towarzyszą rodzicom podczas kiedy oni krew oddają. Statystyczny pleszewski krwiodawca ma od 48 do 53 lat, co trzecim krwiodawcą jest kobieta. Najczęściej oddawaną grupą krwi jest A+, a najrzadszą AB-.



Sprawnie i z sercem
Niedzielna zbiórka przebiegła wyjątkowo płynnie — nie było kolejek, ponieważ Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu wsparło akcję dodatkową osobą kwalifikującą. Na każdego dawcę czekał tradycyjny upominek, w tym kalendarz na 2026 rok, a panie otrzymały kwiaty z kwiaciarni Anny Korzeniewskiej.

Pleszewski Klub Krwiodawców działa nieprzerwanie od 2006 roku, zmieniając lokalizacje zbiórek — od prywatnego lokalu przy pl. Powstańców Wlkp., przez Dom Parafialny, aż po obecną siedzibę w Zajezdni Kultury.
Jedno pozostaje niezmienne: wielkie serca pleszewskich dawców, które — niemal tak jak słynna kolejka wąskotorowa — stały się wizytówką miasta.





Łączy ich krew – 100. akcja oddawania krwi w Zajezdni Kultury w Pleszewie
Pleszewianie przekroczyli granicę – oddali już 6000 litrów krwi

