Pleszewski Konkurs Fletowy stał się faktem. Idea konkursu zrodziła się w głowie Marii Garsztki – nauczycielki gry na flecie poprzecznym w Państwowej Szkole Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewiej. A że dyrektor, Sławomir Moch, pomysł podchwycił i zaoferował pomoc wszelaką, przygotowania do imprezy, pierwszej na taką skalę, ruszyły. W związku z tym z Pleszewa wysłano zaproszenia do wszystkich szkół muzycznych 1 stopnia dlatego szybko zaczęły nadchodzić zgłoszenia. Ich liczba przeszła najśmielsze oczekiwania.
Flet nagrodą główną
Godny uwagi jest fakt, że aż 58. uczniów klas fletu poprzecznego z 27. miast, wyraziło chęć udziału w konkursie. Repertuar jest dowolny. Rozpiętość wieku o 7 do 17 lat, w związku z czym przesłuchania odbędą się w trzech grupach wiekowych. W jury zasiądą trzy panie – Dorota Karasiewicz – Biedny, Izabela Lewek i Zuzanna Barwiecka. Ich biogramy TUTAJ Reasumując, po każdej grupie wiekowej, odbędzie się ogłoszenie wyników. Flecista bądź flecistka z największą liczbą punktów przyznanych przez jurorki, otrzyma nagrodę Grande Prix czyli flet poprzeczny marki Yamaha YFL 212, ufundowany przez burmistrza Pleszewa Arkadiusza Ptaka. Zostanie on wręczony podczas koncertu finałowego o godzinie 19.00.
Każdy może przyjść posłuchać
Istotne jest to, że na Pleszewski Konkurs Fletowy, przyjadą do Pleszewa grające dzieci oraz nastolatki z rodzicami i akompaniatorami. Oczywiście sala koncertowa szkoły muzycznej, podczas przesłuchań, będzie otwarta dla pleszewian. Zatem każdy meloman, może przyjść i posłuchać.
Warto dodać, że aktualnie w PSM w Pleszewie, gry na flecie poprzecznym Maria Garsztka uczy 12 osób. Godny uwagi jest fakt, że cztery dziewczynki: Oliwia Banach, Marta Malińska, Lena Kuczkowska i Aleksandra Bilińska, wystąpią w konkursie.
Maria i jej uczennice
Z pewnością trzeba dodać słów kilka o pomysłodawczyni konkursu. Maria Garsztka jest absolwentką PSM 1 st. im. W. Kilara w Pleszewie. Szkołę II stopnia kończyła w Poznaniu. Po maturze studiowała dyrygenturę w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, następnie w Akademii Muzycznej w Poznaniu studiowała grę na flecie poprzecznym. Maria wspomina też Jagodę Siekierską, Julię Forycką, Annę Wojciechowską, Kasię Pisarską. Od 15 lat uczy gry na flecie pleszewską młodzież. Wychowała też kilka flecistek m.in. Natalię Szkudlarek, która po skończeniu pleszewskiej szkoły oraz szkoły średniej muzycznej, uczyła się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Wracając do Marii Garsztki, bezsprzecznie Pleszewski Koncert Fletowy, był jej marzeniem od wielu lat. Szkole udało się pozyskać partnerów, m.in. wspomnianego już burmistrza Pleszewa, pleszewskiego starostę Macieja Wasielewskiego, Zajezdnia Kultury w Pleszewie , Alec music, Melody Bags