Sławomir Moch Mecenasem Kultury i Osobowością 2018 roku

Avatar photoIrena Kuczyńska28 marca 20195min
Czoło-Slawomir-Moch.jpg
Rok 2018 w Pleszewie należał do dyrektora  Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie - Sławomira Mocha.

Sławomir Moch otrzymał nominację do tytułu Pleszewianina Roku 2018, uhonorowano go tytułem Mecenasa Pleszewskiej Kultury a w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego” otrzymał tytuł Osobowość Roku 2018 w kategorii Kultura.

Jego największym osiągnięciem było sfinalizowanie budowy najnowocześniejszej w regionie Sali Koncertowej wyposażonej w wysokiej klasy instrumenty: fortepiany firmy Steinway & Sons i Yamaha oraz organy firmy Rodgest.

Na inwestycję Sławomir Moch pozyskał z Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego ponad 10 000 000 złotych. Jeśli do tego dodać 4 000 000 złotych zainwestowane w modernizację starego budynku szkoły, wychodzi 14 000 000 złotych.

Tak kosztownej inwestycji dawno w Pleszewie nie było. Budowla złożona ze starej części, w której znajduje się szkoła oraz nowej – w której mieści się  Sala Koncertowa, tworzy harmonijną całość.

Historia budynku przy ul. Wojska Polskiego 7 TUTAJ

O inwestycji, której budowę sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Czytaj TUTAJ

Zdobycie tych pieniędzy z MKiDN oraz z środków Unii Europejskiej było największym osiągnięciem dyrektora Sławomira Mocha – co podkreślano zarówno na otwarciu Sali Koncertowej, jak i w nominacji do tytułu Pleszewianina Roku 2018.

Zbudowanie w Pleszewie Sali Koncertowej tak wysokiej klasy, zainspirowało burmistrza Arkadiusza Ptaka do przyznania dyrektorowi Sławomirowi Mochowi tytułu Mecenasa Pleszewskiej Kultury.

O uroczystej Gali Noworocznej, podczas której wręczono wszystkie tytuły honorowe TUTAJ

I kolejna nominacja, w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego”  Osobowość Roku 2018. Dyrektor PSM 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie Sławomir Moch zdobył główną nagrodę w kategorii Kultura.

Uroczyste wręczenie tej nagrody odbyło się 11 marca w Centrum Kongresowo – Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Kim jest człowiek, któremu udało się zbudować dla Pleszewa Salę Koncertową, której pleszewianom zazdrości cała okolica?

Nie jest pleszewianinem i nawet tu nie mieszka. Urodził się w Jarocinie a mieszka w Kaliszu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi – specjalność akordeon.

Slawomir Moch jest wielokrotnym laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Posiada 25 – letni staż pracy pedagogicznej. Pracował i nadal pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Kaliszu. Od 2012 roku jest dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. im. W. Kilara w Pleszewie. Uczy też w PSM w Kępnie.

To z jego inicjatywy, pleszewskiej szkole, nadano imię wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara. To jego uczniowie zdobywają nagrody w konkursach. Doceniła go też społeczność szkolna, obdarowując statuetką „Dyrektora na Medal”.

Jak mówi, miłość do muzyki wyniósł z rodzinnego domu. I jest wdzięczny rodzicom, że wysłali go do szkoły muzycznej. Sławomir Moch miał też szczęście do nauczycieli. W szkole średniej autorytetem był Waldemar Ogrodniczak.

W łódzkiej uczelni mógł zawsze liczyć na prof. Bogdana Dowlasza – wybitnego akordeonisty. Spotyka go czasem podczas konkursów muzycznych i nadal utrzymuje przyjazne kontakty.

Sławomir Moch podkreśla, że jego sukcesów by nie było, gdyby nie społeczność szkoły w Pleszewie, uczniowie, nauczyciele, pracownicy. To dzięki nim martwe mury napełniają się treścią.

Dodaje, że tytuły są ukoronowaniem dotychczasowych osiągnięć szkoły. I dedykuje je swoim współpracownikom.

Aktualnie myśli o tym, żeby Sala Koncertowa żyła. Kiedy 20 marca odwiedziłam go w szkole, Sala Koncertowa rozbrzmiewała dźwiękami fortepianu. Odbywały się właśnie warsztaty fortepianowe uczniów pod okiem prof. Macieja Pabicha.  Wieczorem profesor koncertował przed pleszewską publicznością.

Na piątek, 29 marca, o godzinie 18.00 zaplanowano kolejny koncert. Wystąpią uczniowie i absolwenci klasy Marii Rutkowskiej – pleszewianki, wybitnej pianistki, absolwentki PSM im. W. Kilara, wykładowcy w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

O Marii Rutkowskiej TUTAJ

Zdjęcia autorki, Piotra Fehlera i Waldemara Wylegalskiego „Głos Wielkopolski”


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska