Każdy z nich może liczyć na bezpłatną pomoc w placówce bez względu na to, czy zachodzi konieczność leczenia zwykłego przeziębienia czy porodu – mówi Błażej Górczyński – prezes pleszewskiego szpitala.
Pleszewskie Centrum Medyczne razem z NFZ
Pleszewski szpital ściśle współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obie instytucje zapewniają, że każdy obywatel Ukrainy, uzyska pomoc medyczną na takich samych zasadach, jak polscy pacjenci. Uchodźcy mogą też liczyć na bezpłatne testy i szczepienia przeciwko COVID-19
Translatory na oddziałach
Błażej Górczyński zapewnia, że wszystkie przychodnie i oddziały zostały wyposażone w translatory. W tej sytuacji nie powinno być problemów w porozumiewaniu się personelu z pacjentami. Ponieważ pleszewski szpital przygotował też dwujęzyczne formularze, nie będzie problemu z przeprowadzeniem wywiadu medycznego z pacjentami narodowości ukraińskiej. Ma też pewne doświadczenia, bo obywatele Ukrainy już leczyli się w pleszewskim szpitalu.
Informacja 24 h
Pleszewski szpital informuje, że dzwoniąc – przez 24 h – pod numer 800 190 590, obywatele Ukrainy otrzymają informację o tym, gdzie znajdą najbliższy szpital, poradnię lekarza rodzinnego (POZ), pomoc medyczną w nocy (18.00 – 8.00), aptekę najbliższą. Dowiedzą się też jak postępować w przypadku zakażenia koronawirusem, jak zdobyć skierowanie na test pod kątem SARS-CoV-2, gdzie pobrać wymaz i jak się zarejestrować na szczepienie przeciwko Covid-19.
Do Pleszewa dotarło już prawie 300 uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainie. Wszelkie informacje o pomocy, której udziela Pleszew, znaleźć można na Pleszew dla Ukrainy – POMOC
Czytaj też:Pleszew pomaga Ukrainie na wszelkie sposoby
W środę do Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie przybędzie prawie 100 uchodźców.
Czytaj:CKiW OHP przyjmuje uchodźców z Ukrainy