Pleszew pomaga Ukraińcom na wszelkie sposoby

Irena Kuczyńska10 marca 20227min
Liczba uchodźców w Pleszewie w środę przekroczyła 210 osób, powoli kończą się miejsca do zamieszkania, które oferują pleszewianie. Przez cały czas czynny jest magazyn, do którego można dowozić dary dla potrzebujących. W piątek odbędzie się zbiórka świeżej żywności
Nauka-jezyka-polskiegop-1.jpg

 

Z informacji przekazanych przez Artura Kowalskiego, który koordynuje pomoc dla uchodźców na profilu Pleszew dla Ukrainy – POMOC, wynika, że pozostały już tylko ostatnie miejsca oferowane przez mieszkańców miasta i gminy. Na w/w profilu wciąż trwa wymiana informacji o tym, co jest potrzebne. Warto tam zaglądać! Jest też drugi profil przeznaczony tylko dla uchodźców. Tam też trzeba zaglądać bo zawiera wszelkie niezbędne aktualne wiadomości.

Pleszew pomaga Ukraińcom
Pleszew pomaga Ukraińców
Centrum w pełnej gotowości

Do przyjęcia uchodźców przygotowuje się Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie ale tu do sali sportowej, gdzie staną łóżka składane, dotrą osoby skierowane do Pleszewa przez Wojewodę Wielkopolskiego. Może ich być nawet 100.  Centrum też jest przygotowane na przyjęcie ukraińskiej młodzieży, jeśli zajdzie taka potrzeba – mówi dyrektor Krystian Piasecki. Aktualnie w hoteliku przy  Centrum mieszkają tymczasowo osoby, które wybierają się w dalszą podróż.

Na początku rejestracja

Tymczasem Pleszew pomaga Ukraińcom, najlepiej jak potrafi. W magazynie Przedsiębiorstwa Komunalnego  gromadzone są dary, po które wciąż zgłaszają się uchodźcy,  już w mieście zarejestrowani w siedzibie Straży Miejskiej przy Placu Kościelnym. Można tam otrzymać coś z odzieży, środki czystości, żywność z dłuższym terminem przydatności do spożycia.

Bezpłatna pomoc dla uchodźców w Pleszewie

Pracują tam pleszewskie wolontariuszki z Lucyną Roszak na czele. Do uchodźców docierają też pracownicy Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie, którzy rozeznają potrzeby przybyszów.

Czytaj też: Uchodźcy w Pleszewie, tej podróży nie planowali
W piątek zbiórka żywności w Domu Rzemiosła

Ale trudno żyć długo puszkami, dlatego w piątek w Domu Rzemiosła przy św. Ducha – w świetlicy Centrum Wolontariatu  organizuje zbiórkę darów, z których można ugotować np. pożywną zupę. Od 8.00 do 17.30 można przynosić mięso, wędliny, sery pakowane hermetycznie, warzywa, owoce, jaja, soczki dla dzieci. Wolontariusze dostarczą to rodzinom.To nie jest ostatnia zbiórka żywności – podkreśla Lucyna Roszak.

Czytaj też: Pomagamy uchodźcom przeżyć wojnę w Ukrainie
Pleszew pomaga Ukraińcom
Charytatywny Wieczór Boksu

W najbliższą niedzielę o 16.00 w hali sportowej przy Trójce odbędzie się II Wieczór Boksu, podczas którego będzie licytacja oraz zrzutka na rzecz uchodźców.

Pleszew pomaga Ukraińcom – wieczór boksu

Trwa ona też na profilu Zrzutka dla Ukrainy. Z tego kupowane są artykuły potrzebne do funkcjonowania m.in. opał do mieszkań, nie zawsze ogrzewanych czy np. lekarstwa – mówi Artur Kowalski – administrator profilu. Od poniedziałku rusza nauka języka polskiego w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie przy ul. B. Krzywoustego

Dzieci w szkołach także z tłumacz – google

Dzieci uchodźców przekraczają progi szkół. Praktycznie są wszędzie – także w szkołach średnich – w pleszewskim liceum i w Zespole Szkół Technicznych  ale też w Zespole Placówek Specjalnych.  Pierwszych uczniów powitano w szkole w Kowalewie, w pleszewskiej Jedynce i w Trójce. Są też dzieci w przedszkolach. Do klas przydzielane są na podstawie oświadczeń matek. W szkołach uczniowie często używają aplikacji tłumacz-google. Z rozeznania Izabeli Świątek – zastępcy burmistrza Pleszewa wynika, że niektóre dzieci obowiązek szkolny realizują on-line ze swoimi nauczycielami w Ukrainie. Starsze dzieci – bardziej świadome, mają nadzieję, szybko wrócą do swojej ojczyzny i odwlekają pójście do szkoły.

Czytaj też: Rosja napadła na Ukrainę a my jedziemy do Polski
Pleszew pomaga Ukrainie – serce w szkole w Kowalewie
Praca na pierwszym miejscu

Pojawiają się pierwsze oferty pracy dla kobiet, na razie chodzi o cokolwiek. W dalszej perspektywie brane będą pod uwagę kwalifikacje. Są wśród uchodźczyń nauczycielki, księgowe, kosmetyczki. Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie czeka na specustawę umożliwiającą zatrudnienie.