Przez cały wrzesień muzeum było zamknięte z powodu remontów. Otwarcie – w ostatni czwartek września – zbiegło się z wernisażem dwóch okolicznościowych wystaw.
Od civitas Plessow
W większej umieszczono plansze z najważniejszymi datami i wydarzeniami z 740 – letniej historii miasta Pleszewa. Rozpoczyna się od 2 października 1283 roku, kiedy to w dokumencie sądowym księcia wielkopolskiego – późniejszego króla Przemysła II wspomniano „civitas Plessow'” czyli „miasto Pleszew”. Dyrektor Adam Staszak wyjaśnił, że Pleszew musi być starszy o kilkadziesiąt lat, wszak w 1283 roku był już miastem.
Kościół, pożar, Solidarność
Na planszach znajdujemy m.in. informację o księżnej Annie z Tenczyńskich – Raciborskiej, która w 1518 roku ufundowała kościół św. Ducha, wielki pożar Pleszewa w 1806 roku, zakup majątku na Maliniu przez Jouanne’ów, gazety wydawane w Pleszewie pod zaborami i w II RP, włączenie prądu w Pleszewie w 1898 roku, budowę kolei Poznań – Kluczbork z pominięciem Pleszewa, odbieranie właścicielom firm i majątków w 1946 roku, „Solidarność” w 1980, budowę szpitala w 1982 roku…
Czytaj: Pani Pleszewska czyli Anna z Tenczyńskich – Raciborska
Historia szpitalnego kościółka św. Ducha
Wielki pożar Pleszewa w czerwcu 1806 roku
25 lat odrodzonego powiatu
W sali mniejszej są plansze, dokumenty, zdjęcia upamiętniające 25 – lecie odrodzonego powiatu pleszewskiego. Na wernisaż przybyli wszyscy starostowie: Edward Kubisz, Michał Karalus i Maciej Wasielewski. Był też były Przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Skitek, lider Solidarności z 1980 roku Krzysztof Szac, były Naczelnik MiG w latach 80. Teofil Fengier.
Powiat pleszewski – trzy razy się pojawiał i znikał
Zapomniana rocznica
Obecny na uroczystości były Naczelnik MiG Pleszew ale też Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Kołtuniewski przypomniał o trzeciej rocznicy przypadającej w tym roku. Równo 40 lat temu – w 1983 roku, w wykupionym od pp. Szuszczyńskich dawnym zajeździe pocztowym, miasto zaczęło tworzyć Muzeum Regionalne z dyrektorem Jerzym Szpuntem na czele.
Historia Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego
Konkurs historyczny
Dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Staszak wręczył też nagrody laureatkom historycznego konkursu. Wygrała go Łucja Gomułka (ZSP nr 3 w Pleszewie), II m zdobyła Maja Trzebowska (ZSP nr 3 w Pleszewie), III Patrycja Czajka (ZSP nr 1 w Pleszewie).