Pleszewskie nazwiska. Najwięcej jest Marciniaków, Kałużnych i Antczaków

Avatar photoIrena Kuczyńska2 lutego 201715min
IMG_0585-Kopiowanie.jpg

Marciniaki, Kałużni, Antczaki, Szymczaki i Michalaki – to najpopularniejsze nazwiska w mieście i gminie Pleszew. Prawie co setny  pleszewianin nosi nazwisko Marciniak, co dwieście trzydziesty to Kaczmarek.

Dane pochodzą z Wydziału Spraw Obywatelskich UMiG Pleszew (2017). A oto pełna lista dziesięciu najpopularniejszych nazwisk: Marciniak (287), Kałużny (a)  (244), Antczak (200), Szymczak (188), Michalak (187), Kubiak (179), Sobczak (167), Michalski (a) 163, Biadała (159), Cierniak (151), Kaźmierczak (139), Kaczmarek (126).

Poniżej najbardziej znane Marciniaki: Bronisław Marciniak, Marek Marciniak i Przemysław Marciniak – fot. Irena Kuczyńska

Sprawdziłam, w jakiej części Polski mieszka najwięcej Marciniaków? Oczywiście w Wielkopolsce i w województwie łódzkim, tylko po kilku znajdziemy w Szczecinie, w Bydgoszczy, we Wrocławiu i w Warszawie.

Kałużni zamieszkują w całym kraju, ale najliczniej  w Wielkopolsce i to południowo – wschodniej, trochę jest ich w Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu. Także największe zagęszczenie Antczaków przypada na Wielkopolskę, Zgierz, Łódź. Szymczakowie upodobali sobie Wielkopolskę, Warszawę, Wrocław, Łódź.

Również  Michalaków, Kubiaków, Cierniaków, Kaźmierczaków najwięcej jest w Wielkopolsce, chociaż mieszkają w całej Polsce, tylko nie tak licznie jak w Wielkopolsce.  Nazwisko Biadała jest bardzo mało popularne w Polsce, w Polsce wschodniej prawie wcale nie występuje. Oprócz Pleszewa  występuje w Nowej Soli, Poznaniu, Zgierzu, Ostrowie Wlkp. Jarocinie.  Zamykające naszą pleszewską dwunastkę nazwisko Kaczmarek,  należy do najpopularniejszych w Polsce, jest na 16. miejscu.

Poniżej Michał i Błażej Kaczmarkowie

 

 

 

Wracamy do naszych najpopularniejszych nazwisk. Żadnego z nich nie spotkamy  na naszych gminnych świecznikach. Jedynie nazwisko Kaczmarek, które zamyka dwunastkę najpopularniejszych, znajdziemy w Radzie Miejskiej oraz w Radzie Powiatu Pleszewskiego.

Błażej Kaczmarek – prawnik w Pleszewskim Centrum Medycznym jest radnym miejskim a jego brat Michał Kaczmarek – nauczyciel w Zespole Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych – radnym powiatowym. Bracia mówią, że razem z żonami, dziećmi oraz rodzicami, mieszka ich w Pleszewie dziesięcioro.

A co z Marciniakami? Jest ich w końcu 287. To szukamy. Najbardziej znany w Pleszewie jest Przemysław Marciniak – długoletni szef wydziału promocji w pleszewskim magistracie, znany też z przynależności do Team Pleszew.  Od 1 marca jest też nowym dyrektorem Domu Kultury w Pleszewie.

Ale nie tylko. To jego dziadek – Arkadiusz oraz brat dziadka Zdzisław,  dali początek pleszewskiemu klanowi Marciniaków. Chociaż właściwie trzeba by wspomnieć ojca obu panów, a pradziadka Przemysława, który przed wojną miał w Pleszewie przy ul. Poznańskiej restaurację.

Zdzisław Marciniak był dyrektorem banku PKO w Pleszewie, Arkadiusz Marciniak był dyrektorem Spomaszu. Zdzisław  miał cztery córki i syna Marka Marciniaka – profesora Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Pleszewie. To do niego należy największy zbiór pocztówek starego Pleszewa.

Arkadiusz miał dwóch synów: Aleksandra, który w rodzinnym domu prowadzi firmę oraz Bronisława – długoletniego rektora Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Honorowego Obywatela MiG Pleszewa.

Ale profesorowie Marciniakowie to pleszewski ,,produkt eksportowy”. Nie ma ich w tych 287. osobach zapisanych w statystykach. Oprócz wspomnianego już Aleksandra i Przemysława (z żoną)  z tej rodziny Marciniaków, mieszka jeszcze w Pleszewie Lech – brat Przemysława – syn Aleksandra oraz jego żona.

Poniżej Marciniakowie wywodzący się z Lenartowic – rodzice, dziadkowie i pradziadkowie Marcina Marciniaka z ul. Różanej w Pleszewie

Wiesława i Zbigniew Marciniakowie
Jan Marciniak - pierwszy z prawej
Marcin Marciniak
Marcin Marciniak1
Marciniakowie z synami Zbyszkiem i Jerzym
Rodzina Marciniaków z Lenartowic Komunia dziadka

Marcin Marciniak mieszka przy ul. Różanej. Jest pasjonatem fotografowania. Jego zdjęcia można znaleźć na pleszewskich portalach społecznościowych. Marcin kolekcjonuje rodzinne zdjęcia.

Oczywiście są na nich Marciniakowie. Najstarsze przedstawia I Komunię św. jego dziadka – Mariana Marciniaka. Są na nim także pradziadkowie Marcina – Władysława i Andrzej Marciniakowie.

Jedno ze starych zdjęć prezentuje pleszewskich kolejarzy na ławeczce przed dworcem. Pierwszy z prawej to dziadek Marcina Marian Marciniak, który był kontrolerem ruchu na dworcu kolejowym w Pleszewie. A  ,,po godzinach” budował domy.

Mali chłopcy na koniku to Zbigniew (tata Marcina) i Jan Marciniakowie z rodzicami, czyli dziadkami Marcina. Nazwisko Marciniak nosi mama Marcina,  brat ojca Jerzy, (Jan mieszka w Gdyni) oraz dwaj bracia Marcina:  Michał i Tomasz.

Dotarłam  jeszcze do innych Marciniaków, rodziców oraz dziadków Łukasza Marciniaka – (foto wyżej) niegdyś lidera miejsko – gminnych struktur Platformy Obywatelskiej, teraz lidera Stowarzyszenia Pleszewianie, prawnika, zatrudnionego w pleszewskiej kancelarii i odbywającego aplikację adwokacką w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu.

Łukasz jest osobą rozpoznawalną, działającą na rzecz lokalnej społeczności. Jego dziadek Marian Marciniak z Zielonej pracował w Famocie, babcia Bożena Marciniak była główną księgową w szpitalu, ojciec Jarosław jest kierownikiem działu technicznego w Pleszewskim Centrum Medycznym, a mama Mirosława jest pielęgniarką. Łukasz ma dwóch braci Jakuba i Filipa.

Na drugim miejscy naszej Top Listy pleszewskich nazwisk są Kałużni. Osób z tym nazwiskiem jest  244. Wśród najbardziej znanych nosicielek nazwiska jest dr Adela Grala – Kałużna – żona Lecha Kałużnego, była dyrektor a potem prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego,  prezes Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku, lekarz rodzinny, Przewodnicząca Rady Miejskiej (2018 – 2023), współwłaścicielka przychodni, matka trzech córek, z których najmłodsza,  jest też jeszcze Kałużna a najstarsza już Kałużna – Oleksy.

Wśród Kałużnych jest też mistrz Jarosław – szklarz z ulicy Ogrodowej. Zasłynął z tego, że zbierał w Pleszewie zużyte już okulary, które zostały przekazane potrzebującym w Afryce. Jego żona Ewa Kałużna szefuje Kołu Gospodyń Wiejskich w Brzeziu.

I jeszcze Adam Kałużny – profesor języka angielskiego w pleszewskim liceum, jego żona Ania – anglistka w Zespole Szkół Technicznych na Zielonej. Wiem, że Adam ma tatę oraz córeczkę, na pewno też Kałużną.

Nie można zapomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej osobie noszącej znane pleszewskie nazwisko, o  Iwonie Kałużnej – dyrektorce Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na trzecim miejscu pod względem popularności w Pleszewie i gminie jest nazwisko Antczak. Nosi  je 200 mieszkańców miasta i gminy Pleszew. Ja znam jednego – Lecha Antczaka, który od 1981 roku pracuje w pleszewskim ratuszu jako pracownik gospodarczy, ale nazywają go też czwartym burmistrzem.

Jest też Danuta Antczak – Burak – emerytowana nauczycielka Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie oraz Barbara Antczak – właścicielka kultowego sklepu z odzieżą męską MAKSIM przy ul. Poznańskiej.

Szymczaków jest 188. Osobiście znam Mariusza Szymczaka – długoletniego dyrektora Domu Kultury w Pleszewie. Mieszka z żoną Kazimierą Szymczak w Brzeziu. Znam też innego Mariusza Szymczaka – kierowcę kartingowego. Kiedyś o jego sukcesach na torze pisał często w ,,Gazecie Pleszewskiej” Marek Blandzi.

Teresa Szymczak – jest emerytowaną nauczycielką biologii w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Pleszewie. Ma dwóch synów: Łukasza i Tomasza, którzy założyli rodziny i tym sposobem do klanu Szymczaków dołączyły dwie panie Szymczakowe i cztery wnuczki pani profesor.

Na piątym miejscu są Michalaki. To nazwisko nosi 187 osób. Najbardziej rozpoznawalny w Pleszewie jest ostatnio szef Osiedla Piastowskiego –  Adrian Michalak.  Kilka miesięcy temu zmienił miejsce zamieszkania, ale nadal pozostaje w gminie Pleszew. Jest jeszcze    Małgorzata Michalak – sołtyska  Dobrej Nadziei. I Lidia Michalak – nauczycielka języka polskiego w pleszewskim liceum.

Na zdjęciu Adrian Michalak szef Osiedla Piastowskiego w Pleszewie

 

 

 

 

 

 

 

Szóstą lokatę zajmują  Kubiaki. Mam sąsiadów w swojej klatce w bloku przy ul. Reja 4/2. Bardzo sympatyczni, mieszkamy razem ponad 40 lat.

Inni Kubiakowie to Andrzej i Małgosia z ulicy Słowackiego. Małgosia jeszcze pracuje w Spomaszu, Andrzej jest już na emeryturze. Spotykamy się na wycieczkach. Dwa lata temu  byliśmy razem w Sankt Petersburgu.

I Przemek Kubiak – wspaniały harcerz. Zawsze spotykamy się podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pan Przemysław jest podróżnikiem, piechurem, niebanalnym człowiekiem.

Celowo piszę Marciniaki, Antczaki, Szymczaki, Michalaki i  Kubiaki. Wiem, że to niegramatycznie, ale po poznańsku i po pleszewsku tak się mówi. Zatem, wybaczcie mi proszę.

Na Kubiakach moją opowieść o najpopularniejszych pleszewskich nazwiskach zakończę. Było bardzo subiektywnie. Być może kiedyś powrócę do tematu.

AKTUALIZACJA 3 Marca 2019

Sztab WOŚP – pierwszy od prawej Przemysław Kubiak

Małgorzata i Andrzej Kubiakowie w Rydze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska