Pleszewianie na drogach wolności

Avatar photoIrena Kuczyńska9 listopada 20194min
Planszowki5-1.jpg

Msza święta, turniej strzelecki, koncerty oraz pleszewska gra planszowa „Pleszewianie na drogach wolności” – tak pleszewianie czczą 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

W ramach projektu „Niepodległa” w Bibliotece Publicznej MiG Pleszew powstała gra planszowa „Pleszewianie na drogach wolności” którą stworzyła pleszewska młodzież pod merytoryczną opieką historyków Janusza Waliszewskiego i Roberta Kuźduba.

W  pierwszym etapie młodzi wzięli udział w wykładach, dotyczących udziału Pleszewian w Powstaniu Wielkopolskim oraz warsztatach, podczas których  poznawali zasady projektowania gier planszowych.

Kolejne etapy to opracowanie pytań do gry oraz wybieranie elementów graficznych, wprowadzających graczy w klimat okresu Powstania Wielkopolskiego.

 Jej niewątpliwym atutem jest oprawa graficzna nawiązująca do symboliki związanej z okresem działań powstańczych prowadzących do odzyskania przez Polskę niepodległości. Plansza natomiast przedstawia zarys mapy Pleszewa.

W piątek kilkadziesiąt osób w różnym wieku uczestniczyło w turnieju. Gry trafią do wszystkich szkół w mieście i gminie Pleszew. Będą ciekawą lekcją lokalnej historii.

W świętowanie włączają się też bracia kurkowi. Król Kurkowy Jagoda Żychlewicz „Rezolutna” zaprasza w niedzielę na strzelnicę bracką. W poniedziałek o 9.30 msza św. w farze, po niej zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą setną rocznicę odzyskania niepodległości umieszczoną na Murze Pamięci.

A potem na pleszewskim rynku uroczyste przekazanie nowego samochodu ratownictwa technicznego dla OSP w Pleszewie. Auto zostało zakupione przez samorząd w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pożarnicy z tej okazji zaplanowali pokaz sprzętu pożarniczego i ratowniczego. Częstować  będą wojskową grochówką.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska