Pleszewskie wieżowce przy Poniatowskiego na wiosnę będą gotowe

Irena Kuczyńska28 lipca 20224min
Zgodnie z harmonogramem postępują prace przy budowie pierwszych pleszewskich wieżowców u zbiegu ulic Mieszka I i Stanisława Augusta Poniatowskiego.
20220727_130658.jpg

 

Zaawansowanie prac prezes Pleszewskiego Towarzystwa  Budownictwa Społecznego Artur Stańczyk określa na 40 procent. W stanie deweloperskim bloki mają być gotowe wiosną 2023 roku.

Ruszyła budowa pleszewskich wieżowców

Bloki buduje PTBS – na zdjęciu prezes Artur Stańczyk
Spłata kredytu w czynszu
Bloki – wizualizacja

Bloki przy Poniatowskiego  to inwestycja sztandarowa, po pierwsze dlatego, że będą one najwyższymi budynkami mieszkalnymi w Pleszewie.  Po drugie, kredyt na budowę zaciąga Pleszewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego a przyszli lokatorzy, którzy raczej nie mają zdolności kredytowej, będą go spłacać w czynszu – około 22 – 23 zł za m2, w tym 15 zł to spłata kredytu. Po trzecie, mieszkać w nich będą osoby, które w czasie zapisów nie przekroczyły 40 roku życia.

Windy i garaże

Bloki to 92 mieszkania o powierzchni od 32 m2 do 72 m2. Zamieszka w nich około 200 osób, w tym 17 rodzin spoza Pleszewa ale związanych z miastem przez pracę zawodową, które muszą się w Pleszewie zameldować – podkreśla burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak. W blokach będą windy a przy blokach garaże, w tym podziemne – na jedno mieszkanie, jedno miejsce parkingowe. Koszt budowy sięga 25 000 000 zł, w tym jest kredyt, partycypacja mieszkańców – 500 zł od m2, 2 500 000 zł grantu z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i dotacja z budżetu miasta Pleszewa

Bloki w budowie – burmistrz Arkadiusz Ptak i prezes PTBS Artur Stańczyk
Na budowie

Własność po 5 latach

Po spłacie kredytu, najprędzej po 5 latach, czynsz wyniesie około 7 zł za m2 a lokatorzy staną się właścicielami mieszkań. Na razie wszystkie dodatkowe koszty wynikające z inflacji PTBS bierze na siebie. Prezes Artur Stańczyk mówi, że mieszkańcy odczują tę podwyżkę podczas wykupu mieszkania na własność.

Czytaj też: Artur Stańczyk 4444. fan bloga

Czytaj też: Mieszkania na wynajem przy ul. Podgórnej