Pod nowym szyldem

Irena Kuczyńska30 grudnia 20171min
Dwóm ulicom w Kowalewie pod Pleszewem wojewoda zmienił nazwy. Ulica 24 stycznia otrzymała za patrona dowódcę AK, por. Franciszka Pierunek - Łaniewskiego. Gen. Zygmunt Berling został wymieniony na Romana Dmowskiego.
Roman_Dmowski_in_color.jpg

Dwóm ulicom w Kowalewie pod Pleszewem wojewoda zmienił nazwy. Ulica 24 stycznia otrzymała za patrona dowódcę AK, por. Franciszka Pierunek – Łaniewskiego. Gen. Zygmunt Berling został wymieniony na Romana Dmowskiego.

Zarządzenie wojewody o zmianie nazw ulic w Kowalewie zaskoczyło władze miasta i gminy Pleszew. “Gdybyśmy się spodziewali, wtedy sami byśmy nazwy zmienili” – powiedziała radiu Centrum Anna Bogacz, rzeczniczka pleszewskiego magistratu. Zmiana nazwy ulicy wjazdowej do Kowalewa z 24 stycznia, upamiętniającej “wyzwolenie wsi przez żołnierzy sowieckich” na Romana Dmowskiego, który po przewrocie majowym w 1926 roku założył Obóz Wielkiej Polski, jest łatwiejsza do zapamiętania. Ale zamiana gen. Zygmunta Berlinga mianowanego przez Stalina dowódcy I Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki na por. Franciszka Pierunka – Łaniewskiego, mało znanego w Pleszewie dowódcy AK z obwodu krotoszyńskiego i jarocińskiego, więzionego 3 lata przez UB, może być orzechem trudnym do zgryzienia.

Nie tylko dla mieszkańców ulicy…