Pół wieku z przytupem zespołu „Tursko”

Avatar photoIrena Kuczyńska19 kwietnia 20217min
Tursko-czolo.jpg

Rok 2021 w Gminie Gołuchów ustanowiony został Rokiem Jubileuszu 50-lecia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”. Z tej okazji, w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów przygotowana została wystawa poświęcona historii i teraźniejszości Zespołu.

„Niedaleko od Pleszewa leży wioska Tursko, a w niej chłopcy i dziewczęta tańcujący dziarsko” – tymi słowami zespół rozpoczyna każdy swój występ. I tak jest od 50 lat, chociaż w roku pandemii koncertów nie ma no i złotych godów z przytupem raczej nie będzie.

Trzeba się zadowolić uchwałą o Roku Jubileuszu 50-lecia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” no i wystawą okolicznościową, którą można oglądać w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów. Jest to 10 plansz ułożonych chronologicznie, począwszy od utworzenia zespołu z inicjatywy Seweryny Grabowskiej, która nie tylko odtworzyła stroje miniregionu ale też wykorzystała wiedzę urodzonego w 1904 roku Jana Sobczaka.

I tak powstały krótkie formy taneczno muzyczne  „Podkoziołek”, „Dyngus”, „Dożynki”, „Darcie pierza” czy „Oczepiny”. Kolejnym szefem zespołu został Jerzy Kraszkiewicz. Obecnie tańczy i śpiewa w „Tursku” 50 osób, w sumie przez pół wieku było tańczących, grających i śpiewających, kilkuset. Koncertowali w Gołuchowie, w powiecie pleszewskim , w Polsce ale też w Rosji, w Niemczech, Belgii, Francji – jak mówią od Kaukazu po Kanał La Manche.

Zdobywali medale, dyplomy, puchary, statuetki. Dla tych, którzy nie mogą z różnych powodów przyjść do biblioteki, dyrektor Elżbieta Kłakulak nagrała film z wystawy. Można go oglądać na profilu społecznościowym biblioteki. TUTAJ

Materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” oraz Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów. Plansze wystawiennicze opracowała Elżbieta Kłakulak, techniczne przygotowanie ekspozycji: Ewa Kempińska, Anna Danielak.

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności i ma na celu upowszechnianie oraz popularyzację dorobku i dokonań Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”. Można oglądać ją w holu Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów, w godzinach otwarcia, do końca czerwca 2021 r.

Skład kapeli: Jerzy Szkudlarski – klarnecista, Andrzej Wojcieszak – bębniarz, Janusz Kraszkiewicz – kontrabasista, Marian Ordziniak – klarnecista, Sebastian Ordziniak -  - skrzypek, Tomasz Karoń – trębacz, kieruje Robert Janowski – akordeonista. Nad choreografią zespołu czuwał Piotr Kulka.
Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska