Wystawa jest przedsięwzięciem, które realizuje Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od 2022 roku eksponowana jest w szkołach prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kilka dni temu trafiła do Marszewa. 23 plansze znajdują się w szkolnej auli. Jeśli zwiedzają ją zorganizowane grupy, nauczyciel historii Łukasz Razik wyświetla kilkunastominutowy film poświęcony bohaterom wystawy. W poniedziałek wystawę zwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej w Kuczkowie oraz grupa uczniów klasy weterynarii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie.
Syberia
Wśród bohaterów wystawy są polscy zesłańcy, którym świat zawdzięcza pierwsze opisy Syberii jak Jan Czerski (1845 – 1892) czy Aleksander Czekanowski (1833 – 1876). Są odkrywcy jeziora Bajkał – badacze jego fauny i flory jak Benedykt Dybowski (1833 – 1930) – lekarz, zoolog zwolennik uprawnienia kobiet w nauce, odkrywca wielu gatunków ryb, płazów, skorupiaków czy Wiktor Godlewski (1831 – 1900), który z nasion przywiezionych z Syberii aklimatyzował w Polsce modrzewie, cedry i pichty.
Zegarki
Wystawa prezentuje nieznane fakty z życia pionierów Ameryki Południowej, budowniczych mostów, dróg, portów w USA, Kanadzie czy Peru jak Ernesta Malinowskiego (1818 – 1899), którego Centralna Kolej Transandyjska jest do dziś jednym z największych osiągnięć myśli inżynieryjnej. Jest plansza poświęcona pionierowi przemysłowej produkcji zegarków w Szwajcarii, powstańcowi listopadowemu, działaczowi Wielkiej Emigracji Antoniemu Patkowi, przedsiębiorcy, którego zegarki stały się synonimem zamożności. Zegarki firmy Patek Philippe mieli: królowa Wiktoria, Maria Curie – Skłodowska, Walt Disney, Józef Stalin, Władimir Putin. Patek doczekał się własnego muzeum w Genewie. Henryk Groppler – (1822 – 1887) kuzyn Jana Matejki pozyskał koncesję na tereny górnicze w Turcji. Dorobił się wielkiego majątku, był właścicielem dziewięciu okrętów. Dom Gropplerów był w Konstantynopolu zwany Ambasadą Polski. Gościł u siebie Adama Mickiewicza, Jana Matejkę i Henryka Sienkiewicza.
Grupy krwi
Jest w tym gronie Polaków i małżeństwo – Hanna ( 1884 – 1964) i Ludwik (1884 – 1954) Hirszfeldowie – twórcy podstaw nauki o grupach krwi u
różnych narodów i ras. Zajmowali się m.in. zwalczaniem epidemii duru plamistego, duru brzusznego, zimnicy, cholery i czerwonki w Sarajewie, na Korfu, w Salonikach. I Wielkopolanin – Kazimierz Nowak (1897 – 1973) – podróżnik, fotograf, pionier polskiego reportażu, który samotnie rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem i pociągiem w latach 1931 – 1936 przebył samotnie kontynent afrykański a relacje publikowała prasa polska, francuska, włoska i brytyjska.
Atlas Chin
Dziełem Kazimierza Gzowskiego (1813 – 1898) inżyniera, budowniczego, polityka jest Międzynarodowy Most Kolejowy, który połączył Kanadę ze Stanami Zjednoczonymi. Odznaczony przez królową Wiktorię Orderem św. Michała i św. Jerzego, tym samym otrzymując szlachectwo. I Stefan Drzewiecki (1844 – 1938) – odkrywca i pionier lotnictwa i żeglugi podwodnej. Jego największe wynalazki to licznik kilometrów dla dorożek konnych, automat do sprzęgania wagonów, wyrzutnia min, torpedowiec. Najstarszym z prezentowanych Polaków jest Michał Boyn (1612/1614-1659) – orientalista, jezuita, misjonarz, kartograf, jeden z pierwszych sinologów na świecie. Stworzył atlas Chin, zaznaczył na mapach Mur Chiński, opisał chińską medycynę.
Pomnik
Julian Talko – Hryncewicz (1850 – 1936) – zesłaniec syberyjski, lekarz, antropolog i etnograf zapisał się jako lekarz dla ubogich. Rozkopał na Syberii około 500 kurhanów i mogił przedhistorycznych. Konstanty Wołłosowicz (1866 – 1919) odnalazł szczątki mamutów i wyjaśnił przyczynę ich zaginięcia. Krystyn Olszewski (1921 – 2004) był projektantem planu rozwoju Singapuru, był twórcą Marina City – miasta parku nad zatoką Marina w Centrum Singapuru oraz siedmiu nadziemnych stacji metra. Michał Jankowski (1842 – 1912) pionier rosyjskiego Dalekiego Wschodu, przyrodnik, hodowca. Dotował budowę muzeum we Władywostoku. Upamiętniono go nadając wielu ptakom, motylom, roślinom nazwę „jankowskii”. Jako jedyny zesłaniec doczekał się we Władywostoku brązowego pomnika.
Są na wystawie przedstawione sylwetki dwóch kobiet – sportsmenek – Haliny Konopackiej (1900 – 1989) – polskiej lekkoatletki, dyskobolki, pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej – Damy Orderu Orła Białego i Stanisławy Walasiewiczówny (1911 – 1980) interpłciowej lekkoatletki startującej w biegach sprinterskich i skoku w dal, mistrzyni olimpijskiej, wielokrotnej rekordzistki świata.
A oto co powiedzieli o bohaterach wystawy zwiedzający – nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie TUTAJ
Wystawę w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie można zwiedzać do 25 października… A warto! Naprawdę
Czytaj też: Polacy na wystawie
Czytaj też: Nowa dyrektorka technikum w Marszewie