Tę formę aktywizacji osób, szczególnie starszych, wyszukała w internecie Magda Wojciechowska – z zawodu projektantka dróg, z krwi i kości aktywistka lokalna. To babcia Magdy – Leonia przejęła po hrabinie Elizie Gozimirskiej – właścicielce pałacu w Kowalewie, przewodniczenie członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich. Po babce funkcję przejęła mama Magdy Ewa. Kuźnia Seniorów to jej pomysł.
Czytaj: Elżbieta Gozimirska – dobra pani z pałacu w Kowalewie
Makramy, choinki, karmniki
To Magda napisała projekt, który zyskał aprobatę i dofinansowanie w wysokości 15 000 zł na organizację cotygodniowych spotkań w sali wiejskiej, gdzie uczestniczki projektu wykonują makramy, szydełkowe cudeńka, karmniki dla ptaków. W projekcie chodzi o to, żeby mieszkańcy wsi sami dla siebie organizowali warsztaty – tłumaczy Magda. Elżbieta Bandosz , Teresa Białas, Bożena Dzierla zajmowały się quilingiem, Teresa Urbaniak gotowaniem nawet Maria Florentyna Urbaniak z Pleszewa prowadziła warsztaty szydełkowe. Zofia Wojtaszek prowadziła zajęcia z makramy. Andrzej Wojtaszek i Szczepan Wojtczak ogarniają zajęcia dla panów. W funkcjonowanie Kuźni zaangażowane są też panie: Teodozja Białas i Karolina Wojtaszek. Materiały Kuźnia Seniora otrzymała w ramach projektu. Na spotkaniach można też poukładać puzzle, pograć w planszówki.
Kuźnia z dotacją
Także kawę i ciasteczka dla uczestników spotkań funduje Fundacja. Makramy i ozdoby choinkowe wykonane na warsztatach podarowano parafii do ozdobienia choinek w kościele. Inne wełniane ozdoby, zapakowane pięknie, otrzymali podopieczni parafialnego Caritasu. Karmniki w większości trafiły do przedszkoli. Projekt dofinansowano ze środków Programu „UTW – Seniorzy w akcji” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Tworzy ono świat, w którym ludzie z pasją działają na rzecz siebie i innych.
Kowal-lew
Skąd się wzięła nazwa projektu „Kuźnia Seniora” ? Magda Wojciechowska tłumaczy, że wg legendy opowiadanej przez jej dziadka, nazwa wsi Kowalew to zbitka dwóch słów – kowal i lew. Kowal miał w kuźni podkuć królewskiego lwa, żeby ten mógł wędrować dalej z królewskim orszakiem przez bagna. Logo znajduje się m.in. na koszulkach, które noszą uczestnicy zajęć w Kuźni.
Animatorki starsza i młodsza
Projekt potrwa do czerwca 2024 roku. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w Sali Wiejskiej. Tematyka spotkań jest ogłaszana na plakacie na drzwiach sali. Można ją też znaleźć na portalu społecznościowym TUTAJ, który moderuje młodsza animatorka Magda Wojciechowska. Jest też starsza animatorka projektu Elżbieta Bandosz. Panie uczestniczyły w szkoleniach w Warszawie, gdzie tłumaczono im sens projektu. Mają też wyznaczoną opiekunkę, która problemy pomaga rozwiązywać.
Integracja i aktywizacja
O co chodzi w projekcie Kuźnia Seniora? Panie tłumaczą, że przede wszystkim o integrację lokalnej społeczności i aktywizację. Raz w tygodniu z domu wychodzi 15 – 20 osób, które przy kawce mogą zająć ręce czymś pożytecznym, mogą też pogawędzić z dawno niewidzianymi znajomymi. To jest największą wartością Kuźni Seniora. Wojtaszkowie przychodzą rodzinnie – Zofia, jej mąż Andrzej, synowa Karolina i wnuczka. Terenia Urbaniak – mistrzyni rondla, przyszła z córką. Spotkałam tu znajome z Senioralnego Centrum Wolontariatu – Teodozję Białas, Bożenkę, Zosię, Marię, Tereskę.
Strażacy dali konto
Do współpracy przy realizacji projektu zaproszono OSP, na koncie straży utworzono subkonto, na które wpływają środki na zakup materiałów. Na spotkaniu zorganizowanym tuż po świętach na podsumowanie tego etapu projektu, był obecny pleszewski starosta Maciej Wasielewski, który obdarował wszystkich kalendarzami na 2024 rok. Był sołtys Suchorzewa Dariusz Dryjański, była sołtyska i szefowa KGW Beata Mofina, sołtyska Piekarzewa – Jezierska i zastępczyni dyrektorki szkoły w Kowalewie Aldona Jańczak
Dobrostan seniora najważniejszy
Wszyscy rozumieją, że budowę społeczeństwa obywatelskiego rozpoczyna się od najmniejszych społeczności. A dobrostan seniora jest bardzo ważny.
Czytaj też:Czy senior może być atrakcyjny na rynku pracy
Galeria zdjęć Romka Urbaniaka