Kuźnia Seniorów w Kowalewie to miejsce integracji i aktywności

Irena Kuczyńska30 grudnia 202312min
W Kowalewie jest realizowany projekt Kuźnia seniora. Ma on na celu aktywizację różnych grup społecznych, w szczególności seniorów. Finansuje go Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności, natomiast wsparcie aktywni mieszkańcy Kowalewa otrzymują od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę".
2-5-1280x752.jpg

 

Tę formę aktywizacji osób, szczególnie starszych, wyszukała w internecie Magda Wojciechowska – z zawodu projektantka dróg, z krwi i kości aktywistka lokalna. To babcia Magdy – Leonia przejęła po hrabinie Elizie Gozimirskiej – właścicielce pałacu w Kowalewie, przewodniczenie członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich. Po babce  funkcję przejęła mama Magdy Ewa. Kuźnia Seniorów to jej pomysł.

Elżbieta Bandosz, Magda Wojciechowska, autorka bloga, Andrzej Wojtaszek

Czytaj: Elżbieta Gozimirska – dobra pani z pałacu w Kowalewie

Makramy, choinki, karmniki

To Magda napisała projekt, który zyskał aprobatę i dofinansowanie w wysokości 15 000 zł na organizację cotygodniowych spotkań w sali wiejskiej, gdzie uczestniczki projektu wykonują makramy, szydełkowe cudeńka, karmniki dla ptaków. W projekcie chodzi o to, żeby mieszkańcy wsi sami dla siebie organizowali warsztaty – tłumaczy Magda.  Elżbieta Bandosz , Teresa Białas, Bożena Dzierla zajmowały się quilingiem, Teresa Urbaniak  gotowaniem nawet Maria Florentyna Urbaniak z Pleszewa prowadziła warsztaty szydełkowe. Zofia Wojtaszek prowadziła zajęcia z makramy. Andrzej Wojtaszek i Szczepan Wojtczak ogarniają zajęcia dla panów. W funkcjonowanie Kuźni zaangażowane są też panie: Teodozja Białas i Karolina Wojtaszek. Materiały Kuźnia Seniora otrzymała w ramach projektu. Na spotkaniach można też poukładać puzzle, pograć w planszówki.

Kuźnia Seniora to miejsce integracji i aktywności
Kuźnia z dotacją

Także kawę i ciasteczka dla uczestników spotkań funduje Fundacja. Makramy i ozdoby choinkowe wykonane na warsztatach podarowano parafii do ozdobienia choinek w kościele. Inne wełniane ozdoby, zapakowane pięknie,  otrzymali podopieczni parafialnego Caritasu. Karmniki w większości trafiły do przedszkoli. Projekt dofinansowano ze środków Programu „UTW – Seniorzy w akcji” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”. Tworzy ono świat, w którym ludzie z pasją działają na rzecz siebie i innych.

Kuźnia Seniora to aktywność i integracja
Kowal-lew

Skąd się wzięła nazwa projektu  “Kuźnia Seniora” ? Magda Wojciechowska tłumaczy, że wg legendy opowiadanej przez jej dziadka, nazwa wsi Kowalew to zbitka dwóch słów – kowal i lew. Kowal miał w kuźni podkuć królewskiego lwa, żeby ten mógł wędrować dalej z królewskim orszakiem przez bagna. Logo znajduje się m.in. na koszulkach, które  noszą uczestnicy zajęć w Kuźni.

Animatorki starsza i młodsza

Projekt potrwa do czerwca 2024 roku. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w Sali Wiejskiej. Tematyka spotkań jest ogłaszana na plakacie na drzwiach sali. Można ją też znaleźć na portalu społecznościowym TUTAJ, który moderuje młodsza animatorka Magda Wojciechowska. Jest też starsza animatorka projektu Elżbieta Bandosz. Panie uczestniczyły w szkoleniach w Warszawie, gdzie tłumaczono im sens projektu. Mają też wyznaczoną opiekunkę, która problemy pomaga rozwiązywać.

Andrzej Wojtaszek wręczył upominek liderce Kuźni Seniora – Magdzie Walendowskiej
Integracja i aktywizacja

O co chodzi w projekcie Kuźnia Seniora? Panie tłumaczą, że przede wszystkim o integrację lokalnej społeczności i aktywizację. Raz w tygodniu z domu wychodzi 15 –  20 osób, które przy kawce mogą zająć ręce czymś pożytecznym, mogą też pogawędzić z dawno niewidzianymi znajomymi. To jest największą wartością Kuźni Seniora. Wojtaszkowie przychodzą rodzinnie – Zofia, jej mąż Andrzej, synowa Karolina i wnuczka. Terenia Urbaniak – mistrzyni rondla, przyszła z córką. Spotkałam tu znajome z Senioralnego Centrum Wolontariatu – Teodozję Białas, Bożenkę, Zosię, Marię, Tereskę.

Panie w trzech panów: Roman Kazimierz Urbaniak – fotograf z karmnikiem, Szczepan Wojtczak – szef OSP w Kowalewie, Andrzej Wojtaszek – bywalec Kuźni Seniora z liderkami: od prawej: Bożenka Dzierla, Terenia Urbaniak, Teodozja Białan, pan Szczepan, Zosia Wojtaszek, Ela Bandosz, Andrzej, Teresa  Białas, Magda Walendowska, Karolina Wojtaszek z Leną.
Goście – Janusz Białas – skarbnik w OSP, Jerzy Kwaśniewski – naczelnik OSP Kowalew, Zenon Kubiak OSP
Starosta Maciej Wasielewski, sołtyska Beata Mofina i autorka posta
Strażacy dali konto

Do współpracy przy realizacji projektu zaproszono OSP, na koncie straży utworzono subkonto, na które wpływają środki na  zakup materiałów. Na spotkaniu zorganizowanym tuż po świętach na podsumowanie tego etapu projektu, był obecny pleszewski starosta Maciej Wasielewski, który obdarował wszystkich kalendarzami na 2024 rok. Był sołtys Suchorzewa Dariusz Dryjański, była sołtyska i szefowa KGW Beata Mofina, sołtyska Piekarzewa – Jezierska i zastępczyni dyrektorki szkoły w Kowalewie Aldona Jańczak

Aldona Jańczak – zastępca dyrektora SP w Kowalewie z prezentem
Dobrostan seniora najważniejszy

Wszyscy rozumieją, że budowę społeczeństwa obywatelskiego rozpoczyna się od najmniejszych społeczności. A dobrostan seniora jest bardzo ważny.

Czytaj też:Czy senior może być atrakcyjny na rynku pracy

Galeria zdjęć Romka Urbaniaka

Maria Urbaniak, Zofia Wojtaszek, Ela Bandosz, Irena Kuczyńska
Magda Walendowska – młodsza animatorka tłumaczy zasady działania Kuźni Seniora, obok Ela Bandosz – starsza animatorka, Andrzej Wojtaszek, Bożenka Dzierla i z lewej Zosia Wojtaszek
Szczepan Wojtczak – szef OSP w Kowalewie i sołtyska Piekarzewa Grażyna Jezierska
Magda Walendowska, Zosia Wojtaszek, Terenia Urbaniak
Autorka bloga z makramową choineczką
Uczestniczki spotkania w Kuźni Seniora
Uczestnicy spotkania w Kuźni Seniora
Uczestniczki spotkania
Uczestniczki spotkania – Teodozja, Elżbieta Maria i Bożenka
Uczestniczki spotkania
Przy stole
Goście spotkania