Pomagamy uchodźcom przeżyć w Pleszewie najazd Rosji na Ukrainę

Avatar photoIrena Kuczyńska8 marca 20226min
Wolontariuszki.jpg
Do wtorku do powiatu pleszewskiego dotarło prawie 300 uchodźców, z tego 2/3 w są w Pleszewie i gminie. Najmłodsze jest 6 - miesięczne dziecko, najstarsza osoba to 88 - letnia kobieta. Wszyscy oni znaleźli już dach nad głową.

Wśród uchodźców są przeważnie matki z dziećmi. Niektóre, jak Ałła i Marina jechały z Kijowa. Dzieciom mówiły, że „jadą w Karpaty” a na ostatnim etapie podróży, na pytanie, gdzie te Karpaty, mówiły „Putin napadł na nas, jedziemy w gościnę do Polski”.

Więcej: Rosja napadła na Ukrainę, teraz jedziemy w gościnę do Polski

Jula jechała z mężem i synem z Odessy, przez Mołdawię, Rumunię, Węgry, Austrię, Czechy do Polski pociągiem. Dwa dni później Oleg ruszył w odwrotnym kierunku, na wschód, walczyć do Odessy.  Jula z synem została.

Więcej: Uchodźcy w Pleszewie tej podróży nie planowali

Mięso, ziemniaki i coś do chleba

Wielu pleszewian, nawet zza granicy, dzwoni i pyta, czego potrzeba, żeby dary nie były przypadkowe. Lucyna Roszak, która wraz z wolontariuszami prowadzi magazyn darów w Przedsiębiorstwie Komunalnym  przy ul. Polnej, mówi, że tym osobom, które już są, najbardziej potrzebna jest pomoc celowana, czyli np. mięso, ziemniaki i warzywa, z czego sami sobie coś ugotują. No i coś do chleba. Część zebranych darów, jako kontyngent, trafia z Pleszewa w głąb Ukrainy.

Pomagamy uchodźcom w Pleszewie
W magazynie darów – tu pracują wolontariusze
Pleszew dla Ukrainy na Fb

Nad zorganizowaniem takiej wymiany darów wolontariusze już pracują. O pomoc celowaną apeluje też Artur Kowalski – twórca profilu Pleszew dla Ukrainy na Facebooku. To z nim mogą się kontaktować osoby, które chcą pomóc jakiejś konkretnej rodzinie. Na tym profilu spotykają się pomagający z potrzebującymi. Jeśli chodzi o magazyn w PK, przychodzi tu codziennie około 7 rodzin uchodźców, niektóre po kilka razy, bo trudno dopasować buty czy bieliznę, a ta jest bardzo potrzebna, najlepiej nowa. Pomagamy uchodźcom w Pleszewie na różne sposoby. Wciąż są przywożone nowe osoby, na razie nikt nie został odesłany do Poznania.

Pleszew przyjmuje uchodźców z Ukrainy i pomaga

Pomagamy uchodźcom w Pleszewie – w magazynie darów
Dzieci trafiają do szkół

Dzieci w wieku szkolnym są na bieżąco przyjmowane do klas, w których już uczniowie z Ukrainy są. Wczoraj otrzymałam informację, że piętnastolatek, który szedł do szkoły z duszą na ramieniu, wrócił uśmiechnięty, tak przyjęła go społeczność szkolna w Kowalewie. Dla wszystkich osób, które przybyły do Pleszewa z Ukrainy MiG Pleszew  organizuje naukę języka polskiego – w poniedziałki, środy i piątki od godziny 17.00 do 19.00. Zajęcia odbywać się będą od przyszłego tygodnia w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie przy ul. Krzywoustego 3.

Piknik z barszczem i pierogami

Pomagamy uchodźcom zapraszając na  piknik organizowany przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie Rolniczych. Odbędzie się w przyszły czwartek, 17 marca, na pleszewskim Rynku, od 9.00 do 16.00. Dyrektorka Grażyna Borkowska mówi, że na pikniku będzie  można skosztować barszczu ukraińskiego,  który ugotują panie z Ukrainy.  Będą też pierogi, które ulepią uczennice  klasy technologii żywności pod okiem mistrzyń z Ukrainy.

Marszew dla Ukrainy – piknik

W samo południe orkiestra zagra hymn Ukrainy, będzie można wrzucić pieniądze do puszki. Dyrektorka szkoły Grażyna Borkowska zaprasza pleszewian oraz gości z Ukrainy.

Czytaj też: Siostry z Broniszewic zawiozły cztery busy darów do Żółkwi

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska